GİRESUN SEÇİM SONUÇLARI

Giresun ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Giresun ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Giresun milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Giresun milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Giresun genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Giresun seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Giresun'da bulunan 15 ilçe seçim sonucu ile Giresun Merkez ilçe sonucunu kapsayan Giresun ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Tirebolu ilçesi seçim sonuçları, Keşap ilçesi seçim sonuçları, Şebinkarahisar ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Göreli ve Espiye ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Giresun seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Giresun Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Giresun 2018 genel seçimlerinde %64,62 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %33,74 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,05 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Giresun 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %48,84 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Aytekin Şenlikoğlu olmuştur. İkinci sırada %48,39 oy oranı ile CHP'nin adayı Kerim Aksu yer almıştır.,