ANKARA SEÇİM SONUÇLARI

Ankara ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ankara ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Ankara milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Ankara milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Ankara genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Ankara seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Ankara'da bulunan 25 ilçe seçim sonucu ile Ankara Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Ankara ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Çankaya ilçesi seçim sonuçları, Etimesgut ilçesi seçim sonuçları, Keçiören ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Mamak, Polatlı, Sincan, Yenimahelle ve Gölbaşı ilçesi seçim sonuçları, Ankara seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Ankara 2018 genel seçimlerinde %53,35 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %40,21 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %6,07 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Ankara 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %50,93 oy oranı ile Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş olmuştur. İkinci sırada %47,12 oy oranı ile Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki yer almıştır.