MARDİN SEÇİM SONUÇLARI

Mardin ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Mardin ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Mardin milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Mardin milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Mardin genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Mardin seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Mardin'de bulunan 15 ilçe seçim sonucu ile Mardin Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Mardin ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Artuklu ilçesi seçim sonuçları, Dargeçit ilçesi seçim sonuçları, Derik ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli ilçesi seçim sonuçları, Mardin seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Mardin Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Mardin 2018 genel seçimlerinde %60,58 oy oranı ile HDP ilk sırada yer almıştır. %32,23 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %4,73 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Mardin 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %56,24 oy oranı ile HDP'nin adayı Ahmet Türk olmuştur. İkinci sırada %38,53 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mehmet Vecdi Karaman yer almıştır.