ARTVİN SEÇİM SONUÇLARI

Artvin ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Artvin ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Artvin milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Artvin milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Artvin genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Artvin seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Artvin'de bulunan 8 ilçe seçim sonucu ile Artvin Merkez ilçe sonucunu kapsayan Artvin ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ardanuç ilçesi seçim sonuçları, Arhavi ilçesi seçim sonuçları, Borçka ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Hopa, Kemalpaşa, Yusufeli, Murgul ve Şavşat ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Artvin seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Artvin Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Artvin 2018 genel seçimlerinde %50,42 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %44,37 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %4,53 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Artvin 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %50,96 oy oranı ile CHP'nin adayı Demirhan Elçin olmuştur. İkinci sırada %43,24 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mehmet Kocatepe yer almıştır.