MALATYA SEÇİM SONUÇLARI

Malatya ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Malatya ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Malatya milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Malatya milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Malatya genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Malatya seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Malatya'da bulunan 13 ilçe seçim sonucu ile Malatya Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Malatya ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Battalgazi ilçesi seçim sonuçları, Darende ilçesi seçim sonuçları, Pütürge ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Doğanşehir, Hekimhan, Kale ve Kuluncak ilçesi seçim sonuçları, Malatya seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Malatya Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Malatya 2018 genel seçimlerinde %70,31 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %22,51 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %6,70 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Malatya 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %68,47 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Selahattin Gürkan olmuştur. İkinci sırada %23,23 oy oranı ile CHP'nin adayı Soner Gökçe yer almıştır.