ZONGULDAK SEÇİM SONUÇLARI

Zonguldak ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Zonguldak ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Zonguldak milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Zonguldak milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Zonguldak genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Zonguldak seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Zonguldak'ta bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Zonguldak Merkez ilçe sonucunu kapsayan Zonguldak ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Alaplı ilçesi seçim sonuçları, Çaycuma ilçesi seçim sonuçları, Devrek ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Ereğli, Gökçebey, Kilimli ve Kozlu ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Zonguldak seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Zonguldak Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Zonguldak 2018 genel seçimlerinde %56,75 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %40,89 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,43 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Zonguldak 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %42,52 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Ömer Selim Alan olmuştur. İkinci sırada %39,18 oy oranı ile CHP'nin adayı Şenol Şanal yer almıştır.