GÜMÜŞHANE SEÇİM SONUÇLARI

Gümüşhane ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Gümüşhane ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Gümüşhane milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Gümüşhane milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Gümüşhane genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Gümüşhane seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Gümüşhane'de bulunan 5 ilçe seçim sonucu ile Gümüşhane Merkez ilçe sonucunu kapsayan Gümüşhane ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Kelkit ilçesi seçim sonuçları, Köse ilçesi seçim sonuçları, Kürtün ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Şiran ve Torul ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Gümüşhane seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Gümüşhane Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Gümüşhane 2018 genel seçimlerinde %77,96 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %20,71 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %0,83 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Gümüşhane 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %49,16 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Ercan Çimen olmuştur. İkinci sırada %30,02 oy oranı ile MHP'nin adayı Sabri Varan yer almıştır.