NİĞDE SEÇİM SONUÇLARI

Niğde ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Niğde ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Niğde milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Niğde milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Niğde genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Niğde seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Niğde'de bulunan 5 ilçe seçim sonucu ile Niğde Merkez ilçe sonucunu kapsayan Niğde ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Altunhisar ilçesi seçim sonuçları, Bor ilçesi seçim sonuçları, Çamardı ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Çiftlik ve Ulukışla ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Niğde seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Niğde Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Niğde 2018 genel seçimlerinde %64,73 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %33,58 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,18 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Niğde 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %37,13 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Emrah Özdemir olmuştur. İkinci sırada %28,12 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Mümin İnan yer almıştır.