İZMİR SEÇİM SONUÇLARI

İzmir ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İzmir ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle İzmir milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak İzmir milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. İzmir genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de İzmir seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

İzmir'de bulunan 30 ilçe seçim sonucu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan İzmir ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Buca ilçesi seçim sonuçları, Karşıyaka ilçesi seçim sonuçları, Çeşme ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Aliağa, Bayraklı, Bergama, Bornova, Dikili, Güzelbahçe, Gaziemir, Kemalpaşa ve Konak ilçesi seçim sonuçları, İzmir seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan İzmir 2018 genel seçimlerinde %53,91 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ilk sırada yer almıştır. %34,22 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %11,31 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan İzmir 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %58,10 oy oranı ile CHP'nin adayı Tunç Soyer olmuştur. İkinci sırada %38,69 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Nihat Zeybekçi yer almıştır.