ADANA SEÇİM SONUÇLARI

Adana ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Adana ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Adana milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Adana milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Adana genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Adana seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Adana'da bulunan 15 ilçe seçim sonucu ile Adana Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Adana ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Aladağ ilçesi seçim sonuçları, Ceyhan ilçesi seçim sonuçları, Çukurova ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Feke, İmamoğlu, Pozantı, Karataş ve Kozan ilçesi seçim sonuçları, Adana seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Adana Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Adana 2018 genel seçimlerinde %46,03 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %39,79 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %13,41 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Adana 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %53,63 oy oranı ile CHP'nin adayı Zeydan Karalar olmuştur. İkinci sırada %42,83 oy oranı ile MHP'nin adayı Hüseyin Sözlü yer almıştır.