KOCAELİ SEÇİM SONUÇLARI

Kocaeli ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kocaeli ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Kocaeli milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Kocaeli milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Kocaeli genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Kocaeli seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Kocaeli'nde bulunan 12 ilçe seçim sonucu ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Kocaeli ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Gölcük ilçesi seçim sonuçları, Gebze ilçesi seçim sonuçları, Kandıra ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Derince, Dilovası, Başiskele, Darıca, Karamürsel, Kartepe ve Körfez ilçesi seçim sonuçları, Kocaeli seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Kocaeli 2018 genel seçimlerinde %59,65 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %32,91 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %7,06 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Kocaeli 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %55,57 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Tahir Büyükakın olmuştur. İkinci sırada %32,69 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Serdar Kaman yer almıştır.