EDİRNE SEÇİM SONUÇLARI

Edirne ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Edirne ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Edirne milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Edirne milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Edirne genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Edirne seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Edirne'de bulunan 8 ilçe seçim sonucu ile Edirne Merkez ilçe sonucunu kapsayan Edirne ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Enez ilçesi seçim sonuçları, Havsa ilçesi seçim sonuçları, İpsala ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Edirne seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Edirne Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Edirne 2018 genel seçimlerinde %63,29 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ilk sırada yer almıştır. %32,82 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %3,26 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Edirne 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %44,87 oy oranı ile CHP'nin adayı Receğ Gürkan olmuştur. İkinci sırada %40,81 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Koray Uymaz yer almıştır.