KASTAMONU SEÇİM SONUÇLARI

Kastamonu ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kastamonu ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Kastamonu milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Kastamonu milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Kastamonu genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Kastamonu seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Kastamonu'da bulunan 19 ilçe seçim sonucu ile Kastamonu Merkez ilçe sonucunu kapsayan Kastamonu ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Araç ilçesi seçim sonuçları, İhsangazi ilçesi seçim sonuçları, Devrekani ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Abana, Ağlı, Cide, Bozkurt, Azdavay, Daday, Doğanyurt ve Taşköprü ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Kastamonu seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Kastamonu Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Kastamonu 2018 genel seçimlerinde %72,70 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %25,92 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %0,63 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Kastamonu 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %49,55 oy oranı ile MHP'ni adayı Rahmi Galip Vidinlioğlu olmuştur. İkinci sırada %30,89 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Tahsin Babaş yer almıştır.