TUNCELİ SEÇİM SONUÇLARI

Tunceli ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Tunceli ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Tunceli milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Tunceli milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Tunceli genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Tunceli seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Tunceli'de bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Tunceli Merkez ilçe sonucunu kapsayan Tunceli ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Hozat ilçesi seçim sonuçları, Mezgirt ilçesi seçim sonuçları, Ovacık ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Çeşmigezek, Nazımiye, Pülümür ve Pertek ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Tunceli seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Tunceli Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Tunceli 2018 genel seçimlerinde %52,07 oy oranı ile HDP ilk sırada yer almıştır. %28,46 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %19,22 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Tunceli 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %32,77 oy oranı ile TKP'nin adayı Fatih Mehmet Maçoğlu olmuştur. İkinci sırada %28,21 oy oranı ile HDP'nin adayı Nurşat Yeşil yer almıştır.