KONYA SEÇİM SONUÇLARI

Konya ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Konya ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Konya milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Konya milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Konya genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Konya seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Konya'da bulunan 31 ilçe seçim sonucu ile Konya Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Konya ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Selçuklu ilçesi seçim sonuçları, Karatay ilçesi seçim sonuçları, Seydişehir ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Akşehir, Akören, Beyşehir, Bozkır, Çeltik, Derbent, Ereğli, Emirgazi ve Meram ilçesi seçim sonuçları, Konya seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Konya Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Konya 2018 genel seçimlerinde %75,38 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %20,92 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %3,29 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Konya 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %70,53 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Uğur İbrahim Altay olmuştur. İkinci sırada %20,20 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Oğuz Şimşek yer almıştır.