ÇANAKKALE SEÇİM SONUÇLARI

Çanakkale ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Çanakkale ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Çanakkale milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Çanakkale milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Çanakkale genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Çanakkale seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Çanakkale'de bulunan 11 ilçe seçim sonucu ile Çanakkale Merkez ilçe sonucunu kapsayan Çanakkale ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ayvacık ilçesi seçim sonuçları, Bayramiç ilçesi seçim sonuçları, Biga ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Bozcaada, Eceabat, Çan, Ezine, Gelibolu ve Gökçeada ve Lapseki ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Çanakkale seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Çanakkale Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Çanakkale 2018 genel seçimlerinde %52,25 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ilk sırada yer almıştır. %43,83 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %3,33 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Çanakkale 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %60,73 oy oranı ile CHP'nin adayı Ülgür Gökhan olmuştur. İkinci sırada %35,61 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Ayhan Gider yer almıştır.