ARDAHAN SEÇİM SONUÇLARI

Ardahan ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ardahan ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Ardahan milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Ardahan milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Ardahan genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Ardahan seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Ardahan'da bulunan 5 ilçe seçim sonucu ile Ardahan Merkez ilçe sonucunu kapsayan Ardahan ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Çıldır ilçesi seçim sonuçları, Damal ilçesi seçim sonuçları, Göle ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Hanak ve Posof ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Ardahan seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Ardahan Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Ardahan 2018 genel seçimlerinde %43,43 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %32,29 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %23,57 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Ardahan 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %51,20 oy oranı ile CHP'nin adayı Faruk Demiri olmuştur. İkinci sırada %43,09 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Yunus Baydar yer almıştır.