SİNOP SEÇİM SONUÇLARI

Sinop ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sinop ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Sinop milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Sinop milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Sinop genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Sinop seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Sinop'ta bulunan 8 ilçe seçim sonucu ile Sinop Merkez ilçe sonucunu kapsayan Sinop ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ayancık ilçesi seçim sonuçları, Boyabat ilçesi seçim sonuçları, Dikmen ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü ve Türkeli ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Sinop seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Sinop Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Sinop 2018 genel seçimlerinde %62,57 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %35,00 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,53 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Sinop 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %56,53 oy oranı ile CHP'nin adayı Barış Ayhan olmuştur. İkinci sırada %40,49 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Ali Çöpcü yer almıştır.