AKSARAY SEÇİM SONUÇLARI

Aksaray ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Aksaray ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Aksaray milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Aksaray milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Aksaray genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Aksaray seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Aksaray'da bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Aksaray Merkez ilçe sonucunu kapsayan Aksaray ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ağaçören ilçesi seçim sonuçları, Eskil ilçesi seçim sonuçları, Gülağaç ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Güzelyrut, Ortaköy, Sarıyahşi ve Sultanhanı ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Aksaray seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Aksaray Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Aksaray 2018 genel seçimlerinde %77,21 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %21,23 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,08 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Aksaray 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %40,47 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Evren Dinçer olmuştur. İkinci sırada %39,37 oy oranı ile MHP'nin adayı Sefer Alkan yer almıştır.