GAZİANTEP SEÇİM SONUÇLARI

Gaziantep ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Gaziantep ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Gaziantep milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Gaziantep milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Gaziantep genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Gaziantep seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Gaziantep'te bulunan 9 ilçe seçim sonucu ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Gaziantep ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Araban ilçesi seçim sonuçları, İslahiye ilçesi seçim sonuçları, Karkamış ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkamil ve Yavuzeli ilçesi seçim sonuçları, Gaziantep seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Gaziantep 2018 genel seçimlerinde %64,25 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %22,99 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %11,71 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Gaziantep 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %53,97 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Fatma Şahin olmuştur. İkinci sırada %26,20 oy oranı ile DSP'nin adayı Celal Doğan yer almıştır.