VAN SEÇİM SONUÇLARI

Van ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Van ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Van milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Van milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Van genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Van seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Van'da bulunan 13 ilçe seçim sonucu ile Van Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Van ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Erciş ilçesi seçim sonuçları, Başkale ilçesi seçim sonuçları, Gürpınar ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Bahçesaray, Çaldıran, Çatak, Edremit, İpekyolu, Gevaş, Tuşpa ve Özalp ilçesi seçim sonuçları, Van seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Van 2018 genel seçimlerinde %60,62 oy oranı ile HDP ilk sırada yer almıştır. %34,08 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %4,15 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Van 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %53,83 oy oranı ile HDP'nin adayı Bedia Özgökçe Ertan olmuştur. İkinci sırada %40,51 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Necdet Takva yer almıştır.