KARAMAN SEÇİM SONUÇLARI

Karaman ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Karaman ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Karaman milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Karaman milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Karaman genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Karaman seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Karaman'da bulunan 5 ilçe seçim sonucu ile Karaman Merkez ilçe sonucunu kapsayan Karaman ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ayrancı ilçesi seçim sonuçları, Başyayla ilçesi seçim sonuçları, Ermenek ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kazımkarabekir ve Sarıveliler ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Karaman seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Karaman Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Karaman 2018 genel seçimlerinde %68,77 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %29,56 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,09 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Karaman 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %39,57 oy oranı ile MHP'nin adayı Savaş Kalaycı olmuştur. İkinci sırada %38,41 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mahmut Sami Şahin yer almıştır.