BURSA SEÇİM SONUÇLARI

Bursa ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bursa ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Bursa milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Bursa milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Bursa genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Bursa seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Bursa'da bulunan 17 ilçe seçim sonucu ile Bursa Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Bursa ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Gemlik ilçesi seçim sonuçları, Mudanya ilçesi seçim sonuçları, Nilüfer ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Orhangazi, Osmangazi, Yenişehir, Mustafakemalpaşa ve İnegöl ilçesi seçim sonuçları, Bursa seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Bursa 2018 genel seçimlerinde %56,83 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %37,32 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %5,33 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Bursa 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %49,62 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Alinur Aktaş olmuştur. İkinci sırada %47,03 oy oranı ile CHP'nin adayı Mustafa Bozbey yer almıştır.