KAYSERİ SEÇİM SONUÇLARI

Kayseri ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kayseri ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Kayseri milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Kayseri milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Kayseri genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Kayseri seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Kayseri'de bulunan 16 ilçe seçim sonucu ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Kayseri ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Kocasinan ilçesi seçim sonuçları, Melikgazi ilçesi seçim sonuçları, Pınarbaşı ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Akkışla, Bünyan, Felahiye, Hacılar, Sarıoğlan, Yeşilhisar ve Talas ilçesi seçim sonuçları, Kayseri seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Kayseri Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Kayseri 2018 genel seçimlerinde %72,49 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %25,18 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,91 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Kayseri 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %63,39 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Memduh Büyükkılıç olmuştur. İkinci sırada %31,52 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Dursun Ataş yer almıştır.