ERZİNCAN SEÇİM SONUÇLARI

Erzincan ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Erzincan ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Erzincan milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Erzincan milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Erzincan genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Erzincan seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Erzincan'da bulunan 8 ilçe seçim sonucu ile Erzincan Merkez ilçe sonucunu kapsayan Erzincan ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Çayırlı ilçesi seçim sonuçları, İliç ilçesi seçim sonuçları, Kemah ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Erzincan seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Erzincan Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Erzincan 2018 genel seçimlerinde %63,49 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %31,02 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %5,29 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Erzincan 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %42,36 oy oranı ile MHP'nin adayı Bekir Aksun olmuştur. İkinci sırada %33,00 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Cemalettin Başsoy yer almıştır.