MERSİN SEÇİM SONUÇLARI

Mersin ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Mersin ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Mersin milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Mersin milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Mersin genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Mersin seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Mersin'de bulunan 15 ilçe seçim sonucu ile Mersin Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Mersin ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Akdeniz ilçesi seçim sonuçları, Anamur ilçesi seçim sonuçları, Aydıncık ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçesi seçim sonuçları, Mersin seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Mersin 2018 genel seçimlerinde %41,58 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %40,83 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %16,93 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Mersin 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %45,09 oy oranı ile CHP'nin adayı Vahap Seçer olmuştur. İkinci sırada %40,99 oy oranı ile MHP'nin adayı Hamit Tuna yer almıştır.