TOKAT SEÇİM SONUÇLARI

Tokat ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Tokat ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Tokat milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Tokat milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Tokat genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Tokat seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Tokat'ta bulunan 11 ilçe seçim sonucu ile Tokat Merkez ilçe sonucunu kapsayan Tokat ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Almus ilçesi seçim sonuçları, Artova ilçesi seçim sonuçları, Başçiftlik ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray ve Yeşilyurt ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Tokat seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Tokat Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Tokat 2018 genel seçimlerinde %66,51 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %31,55 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,60 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Tokat 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %48,80 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Eyüp Eroğlu olmuştur. İkinci sırada %28,02 oy oranı ile MHP'nin adayı Adnan Özmen yer almıştır.