SİİRT SEÇİM SONUÇLARI

Siirt ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Siirt ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Siirt milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Siirt milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Siirt genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Siirt seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Siirt'te bulunan 6 ilçe seçim sonucu ile Siirt Merkez ilçe sonucunu kapsayan Siirt ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Baykan ilçesi seçim sonuçları, Eruh ilçesi seçim sonuçları, Kurtalan ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Pervari, Şirvan ve Tillo ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Siirt seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Siirt Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Siirt 2018 genel seçimlerinde %52,16 oy oranı ile HDP ilk sırada yer almıştır. %41,96 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %4,53 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Siirt 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %48,36 oy oranı ile HDP'nin adayı Berivan Helen Işık olmuştur. İkinci sırada %46,01 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Ali İlbaş Ünsal yer almıştır.