YOZGAT SEÇİM SONUÇLARI

Yozgat ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Yozgat ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Yozgat milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Yozgat milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Yozgat genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Yozgat seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Yozgat'ta bulunan 13 ilçe seçim sonucu ile Yozgat Merkez ilçe sonucunu kapsayan Yozgat ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Akdağmadeni ilçesi seçim sonuçları, Saraykent ilçesi seçim sonuçları, Sorgun ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Aydıncık, Boğazlıyan, Çekerek, Çayıralan, Çandır, Kadışehri ve Yerköy ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Yozgat seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Yozgat Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Yozgat 2018 genel seçimlerinde %78,68 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %20,14 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %0,84 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Yozgat 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %40,86 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Celal Köse olmuştur. İkinci sırada %36,16 oy oranı ile Bağımsız aday Kazım Arslan yer almıştır.