KARS SEÇİM SONUÇLARI

Kars ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kars ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Kars milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Kars milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Kars genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Kars seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Kars'da bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Kars Merkez ilçe sonucunu kapsayan Kars ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Akyaka ilçesi seçim sonuçları, Arpaçay ilçesi seçim sonuçları, Digor ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Kars seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Kars Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Kars 2018 genel seçimlerinde %44,69 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %32,36 oy oranı ile HDP ikinci sırada; %22,37 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Kars 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %29,58 oy oranı ile HDP'nin adayı Ayhan Bilgen olmuştur. İkinci sırada %26,57 oy oranı ile MHP'nin adayı Çetin Nazik yer almıştır.