BİNGÖL SEÇİM SONUÇLARI

Bingöl ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Adıyaman ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Bingöl milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Bingöl milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Bingöl genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Bingöl seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Bingöl'de bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Bingöl Merkez ilçe sonucunu kapsayan Bingöl ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Adaklı ilçesi seçim sonuçları, Genç ilçesi seçim sonuçları, Karlıova ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kiği, Solhan, Yayladere ve Yedisu ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Bingöl seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Bingöl Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Bingöl 2018 genel seçimlerinde %61,20 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %27,10 oy oranı ile HDP ikinci sırada; %6,99 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sır ada yer almıştır.

Son yapılan Bingöl 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %38,60 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Erdal Arıkan olmuştur. İkinci sırada %30,44 oy oranı ile HDP'nin adayı Hişyar Özsoy yer almıştır.