BATMAN SEÇİM SONUÇLARI

Batman ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Batman ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Batman milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Batman milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Batman genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Batman seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Batman'da bulunan 5 ilçe seçim sonucu ile Batman Merkez ilçe sonucunu kapsayan Batman ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Beşiri ilçesi seçim sonuçları, Gercüş ilçesi seçim sonuçları, Hasankeyf ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Kozluk ve Sason ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Batman seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Batman Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Batman 2018 genel seçimlerinde %63,45 oy oranı ile HDP ilk sırada yer almıştır. %25,08 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %5,68 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Batman 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %66,03 oy oranı ile HDP'nin adayı Mehmet Demir olmuştur. İkinci sırada %28,55 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Murat Günestekin yer almıştır.