KİLİS SEÇİM SONUÇLARI

Kilis ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kilis ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Kilis milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Kilis milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Kilis genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Kilis seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Kilis'de bulunan 3 ilçe seçim sonucu ile Kilis Merkez ilçe sonucunu kapsayan Kilis ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Elbeyli ilçesi seçim sonuçları, Musabeyli ilçesi seçim sonuçları, Polateli ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Elbeyli, Musabeyli ve Polateli ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Kilis seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Kilis Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Kilis 2018 genel seçimlerinde %71,54 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %26,21 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,83 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Kilis 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %47,26 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mehmet Abdi Bulut olmuştur. İkinci sırada %32,58 oy oranı ile MHP'nin adayı Ömer Yabancı yer almıştır.