İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

İstanbul ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İstanbul ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle İstanbul milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak İstanbul milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. İstanbul genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de İstanbul seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

İstanbul'da bulunan 39 ilçe seçim sonucu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan İstanbul ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Esenler ilçesi seçim sonuçları, Kadıköy ilçesi seçim sonuçları, Sarıyer ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Eyüpsultan, Beşiktaş, Ataşehir, Beyoğlu, Maltepe, Beykoz, Fatih ve Şişli ilçesi seçim sonuçları, İstanbul seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan İstanbul 2018 genel seçimlerinde %50,68 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %36,34 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %12,52 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan İstanbul 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %48,80 oy oranı ile CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu olmuştur. İkinci sırada %48,55 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Binali Yıldırım yer almıştır.