TEKİRDAĞ SEÇİM SONUÇLARI

Tekirdağ ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Tekirdağ ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Tekirdağ milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Tekirdağ milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Tekirdağ genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Tekirdağ seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Tekirdağ'da bulunan 11 ilçe seçim sonucu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Tekirdağ ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Çorlu ilçesi seçim sonuçları, Hayrabolu ilçesi seçim sonuçları, Ergene ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Malkara, Çerkezköy, Kapaklı, Muratlı, Saray ve Şarköy ilçesi seçim sonuçları, Tekirdağ seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Tekirdağ 2018 genel seçimlerinde %51,57 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ilk sırada yer almıştır. %41,76 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ikinci sırada; %6,25 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Tekirdağ 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %51,18 oy oranı ile CHP'nin adayı Kadir Albayrak olmuştur. İkinci sırada %43,85 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Mestan Özcan yer almıştır.