ESKİŞEHİR SEÇİM SONUÇLARI

Eskişehir ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Eskişehir ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Eskişehir milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Eskişehir milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Eskişehir genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Eskişehir seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Eskişehir'de bulunan 14 ilçe seçim sonucu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Eskişehir ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Odunpazarı ilçesi seçim sonuçları, Mahmudiye ilçesi seçim sonuçları, Seyitgazi ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü ve Sivrihisar ilçesi seçim sonuçları, Eskişehir seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Eskişehir 2018 genel seçimlerinde %48,37 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %47,31 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %3,88 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Eskişehir 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %52,30 oy oranı ile CHP'nin adayı Yılmaz Büyükerşen olmuştur. İkinci sırada %45,14 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Burhan Sakallı yer almıştır.