TRABZON SEÇİM SONUÇLARI

Trabzon ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Trabzon ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Trabzon milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Trabzon milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Trabzon genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Trabzon seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Trabzon'da bulunan 18 ilçe seçim sonucu ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi sonucunu kapsayan Trabzon ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Akçaabat ilçesi seçim sonuçları, Of ilçesi seçim sonuçları, Maçka ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy ve Sürmene ilçesi seçim sonuçları, Trabzon seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Trabzon Büyükşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Trabzon 2018 genel seçimlerinde %69,81 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %28,97 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %0,86 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Trabzon 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %64,61 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Murat Zorluoğlu olmuştur. İkinci sırada %29,53 oy oranı ile İyi Parti'nin adayı Atakan Aksoy yer almıştır.