BURDUR SEÇİM SONUÇLARI

Burdur ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Burdur ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Burdur milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Burdur milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Burdur genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Burdur seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Burdur'da bulunan 10 ilçe seçim sonucu ile Burdur Merkez ilçe sonucunu kapsayan Burdur ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Ağlasun ilçesi seçim sonuçları, Altınyayla ilçesi seçim sonuçları, Bucak ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Çavdır, Çeltikçi, Kemer, Karamanlı, Tefenni ve Yeşilova ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Burdur seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Burdur Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Burdur 2018 genel seçimlerinde %55,52 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %42,28 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,44 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Burdur 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %53,14 oy oranı ile CHP'nin adayı Ali Orkun Ercengiz olmuştur. İkinci sırada %43,95 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Deniz Kurt yer almıştır.