BİTLİS SEÇİM SONUÇLARI

Bitlis ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bitlis ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Bitlis milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Bitlis milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Bitlis genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Bitlis seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Bitlis'debulunan 6 ilçe seçim sonucu ile Bitlis Merkez ilçe sonucunu kapsayan Bitlis ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Adilcevaz ilçesi seçim sonuçları, Ahlat ilçesi seçim sonuçları, Güroymak ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Hizan, Mutki ve Tatvan ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Bitlis seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Bitlis Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Bitlis 2018 genel seçimlerinde %48,57 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. 43,32 oy oranı ile HDP ikinci sırada; %6,65 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Bitlis 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %43,81 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Nesrullah Tanğlay olmuştur. İkinci sırada %33,05 oy oranı ile HDP'nin adayı Faruk İşlek yer almıştır.