NEVŞEHİR SEÇİM SONUÇLARI

Nevşehir ili yerel seçim sonuçları, siyaset gündeminin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Nevşehir ili genel seçim sonuçları, diğer bir ifadeyle Nevşehir milletvekili seçim sonuçları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alacak Nevşehir milletvekillerini belirlemek üzere yapılan seçimdir. Nevşehir genel seçim sonuçları ile birlikte TBMM'de Nevşehir seçmenini temsil eden milletvekillerin hangi isimler olacağı ve hangi siyasi partiden olacağı belirlenir.

Nevşehir'de bulunan 7 ilçe seçim sonucu ile Nevşehir Merkez ilçe sonucunu kapsayan Nevşehir ilçe seçim sonuçları, sadece merkezi ile değil ilçeleri ile beraber araştırılıyor ve Acıgöl ilçesi seçim sonuçları, Avanos ilçesi seçim sonuçları, Derinkuyu ilçesi seçim sonuçları gibi aramalar yapılıyor.

Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp ilçesi seçim sonuçları, Merkez ilçesi seçim sonuçları da Nevşehir seçim sonuçlarında en çok merak edilen konular arasında yerini alıyor. Bunun yanı sıra Nevşehir Belediyesi sonuçları da YSK seçim kurulu tarafından açıklanmaktadır.

Son yapılan Nevşehir 2018 genel seçimlerinde %71,33 oy oranı ile Cumhur İttifakı (Ak Parti - MHP) ilk sırada yer almıştır. %26,88 oy oranı ile Millet İttifakı (CHP, İyi Parti, SP) ikinci sırada; %1,26 oy oranı ile HDP üçüncü sırada yer almıştır.

Son yapılan Nevşehir 2019 yerel seçimlerinde kazanan, %51,58 oy oranı ile Ak Parti'nin adayı Rasim Arı olmuştur. İkinci sırada %34,33 oy oranı ile MHP'nin adayı Filiz Kılıç yer almıştır.