Haberler

Yangın felaketinde Diyarbakır ve Mardin Valiliklerine toplam 5 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildi

Güncelleme:

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ve Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 11 kişinin hayatını kaybetmesine, 78 kişinin de yaralanmasına neden olan anız yangınlarında incelemeler ve hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Hayatını kaybeden kişilerin cenaze törenine katılmak için bölgeye gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, AFAD Başkanlığı tarafından Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine ise 2 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildiğini açıkladı.

Diyarbakır'da ve Mardin'de 11 kişinin hayatını kaybettiği yangın bölgesinde incelemeler ve hasar tespit çalışmaları devam ederken, ilk etapta AFAD Başkanlığı tarafından Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk edildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde dün saat 22.15 sıralarında kırsal Köksalan Mahallesi'nde anız ve örtü yangının çıktığı noktaya gelerek incelemelerde bulundu ve beraberindeki heyetle, mahalledeki yangında hayatını kaybeden 30 yaşındaki Ubeydullah Buğdaycı ve yeğeni 15 yaşındaki Abdurrahman Buğdaycı'nın cenaze törenine katıldı.

Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk edildiİçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu (Sağda)

"180 ARAÇ VE 1008 PERSONEL SAHADAYDI"

Cenaze töreninden sonra yangının çıkış noktasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaloğlu, ülkenin farklı bölgelerinde hem orman yangınlarıyla hem anızdan kaynaklı veya örtü yangınlarıyla çok yoğun bir mücadele olduğunu söyleyerek, "Diyarbakır, Çınar ilçesi Köksalan, Yazçiçeği, Bağcık, Mardin ilimizin Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ ve Yetkinler mahallesinde maalesef çok ciddi bir zirai yangınla da karşı karşıya kaldık. Hem anız yangını hem daha hasadı yapılmamış tarla yangını olarak örtü yangını olarak tarif edebileceğimiz büyük bir yangınla karşı karşıya kaldık. Yangının başlamasından hemen sonra Diyarbakır Valimiz ve Mardin Valimizin liderliğinde bölgede jandarmamız, AFAD'ımız, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyemizin İtfaiye Teşkilatları, Orman Bölge Müdürlüğümüzün Orman Yangın Söndürme Ekipleri, Sağlık Bakanlığımızın hem UMKE ekipleri hem de 112 Acil müdahale ekipleri bölgeye sevk edildi ve mücadele başladı. Sadece Sağlık Bakanlığımız 19 ambulans 7 UMKE timini bölgeye sevk etmiş oldu. İki ile Mardin'den 86 araç ve 451 personel, Diyarbakır'dan 94 araç ve 587 personel olmak üzere toplam 180 araç ve 1008 personelle olaya müdahale edilmiş oldu." dedi.

Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk edildi

"DİYARBAKIR'A 3 MİLYON TL, MARDİN'E İSE 2 MİLYON TL ACİL YARDIM ÖDENEĞİ SEVK ETTİK"

Yangından 556 küçükbaş hayvanın telef olduğunu, 250 yaralı hayvanın vatandaşların da rızalarıyla Et ve Balık Kurumu'na kesime sevk edildiğini dile getiren Karaloğlu, "120 hayvanımız da bölgede veteriner hekimlerimiz, veteriner fakültemizin desteğiyle tedavileri sağlanmıştır. Biz AFAD başkanımızla beraber sayın Cumhurbaşkanımızın hem geçmiş olsun dileklerini sayın Bakanımızın geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerini iletmek üzere Ankara'dan geldik. Diyarbakır'dan değerli milletvekillerimiz bizi eşlik ediyorlar. Sayın Valimiz burada. Devletin bütün kurum ve kuruluşları burada. Vatandaşımızın yarasını sarıncaya kadar biz bölgede olacağız, bölgeden ayrılmayacağız. İlk etapta AFAD Başkanlığımız Diyarbakır Valiliğimize 3 milyon TL, Mardin Valiliğimize de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk etmiş durumda. Şu anda hesaplarına geçmiş durumda. Ama hasar ve zarar tespitleri tamamlandıktan sonra vatandaşımızın zararlarını karşılama noktasında da devlet olarak elimizden geleni yapmış olacağız." ifadelerinde bulundu.

Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk edildi

HAYATINI KAYBEDENLERDEN 8'İ MARDİN, 3'Ü DİYARBAKIR NÜFUSUNA KAYITLI

Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın acı haberi duyurduğunu ifade eden Karaloğlu, "11 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Yüce Rabbim'den rahmet diliyorum. Ailelerine, sevenlerine, milletimize başsağlığı diliyorum. Bu 11 vatandaşımızın 8'i Mardin ili nüfusumuza kayıtlı 3'ü ise Diyarbakır ili nüfusumuza kayıtlı vatandaşlarımızdır. Ayrıca 78 vatandaşımız yangından etkilenerek, dumandan etkilenerek hastanelerimize başvurmuş. Bunların şu anda hastanelerde tedavisi devam eden 5 vatandaşımız Diyarbakır, Gazi Yaşargil ve Dicle Üniversitesi Fakültesi Hastanesi'nde, bir vatandaşımızla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde olmak üzere 6 vatandaşımızın yoğun bakımlardaki tedavileri şu anda devam ediyor." diye konuştu.

Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk edildi

"ELEKTRİK ALTYAPILARI DA ZARAR GÖRDÜ"

Dün meydana gelen yangında Diyarbakır bölgesinde 8 bin 100 dönüm arazinin zarar gördüğünü açıklayan Karaloğlu, şunları kaydetti: "Bunun bin 450 dönümü daha biçilmemiş, hasadı yapılmamış arpa ve buğday tarlası. Geri kalan 6 bin 550 dönüm kısmı ise hasadı yapılmış anız şeklindeki araziydi. Mardin bölgemizde ise 7 bin dönüm arazi yangınından etkilenmiş. Bunun 4 bin dönümü hasadı yapılmamış tarla, 3 bin dönümü ise hasadı yapılmış anız olarak yanan ve hasar gören bölgedir. Tabii sadece zarar gören bunlar değil. Vatandaşımızın tarlada bulunan sulama ekipmanları, boruları, elektrik altyapıları da zarar gördü. Zararlarla ilgili tespitler Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz vasıtasıyla hemen bugün gün başladığı gibi tespitler başladı. Şu anda vatandaşımızın zarar ve hasar tespitleri devam ediyor. Ayrıca bir vatandaşımızın ağılında, bir vatandaşımızın da samanlığında hasarlar mevcut."

Diyarbakır Valiliğine 3 milyon TL, Mardin Valiliğine de 2 milyon TL acil yardım ödeneği sevk edildi

"BUNLARIN HEPSİ SÖYLENTİ"

Son olarak Karaloğlu, sosyal medyadaki bilgi kirliliğine ilişkin, "Yangının çıkış sebebiyle ilgili şu anda Cumhuriyet Savcılığımız olay el koymuş durumda. Jandarma olay yeri inceleme ekipleri bölgede araştırmalarına devam ediyor. Bunların hepsi söylenti. Şu anda kesin olarak tespit ettiğimiz yangın şu sebepten çıkmıştır diyebileceğimiz bir tespitimiz yok. Eğer bu tespiti savcılığımız tamamlar çalışmasını, araştırmasını, soruşturmasını tamamlarsa bunu da sizlerle paylaşırız. Onun dışında sosyal medyada yazılan çizilenlere çok fazla itibar edilmemesini de hassaten vatandaşlarımızdan rica ediyoruz." dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Diyarbakır Valiliği Diyarbakır İnceleme Mardin AFAD Doğal Afet Acil Durum Politika Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Bakmadan Geçme

Rüyada büyük abdest yapmak görmek anlamı nedir? Rüyada büyük abdest yapmak ve temizlemek ne demektir? Rüyada büyük abdest yapmak anlamı ne? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir? Rüyada kurban kesildiğini görmek, kurban kestirmek ve rüyada kurban kesmeye niyetlenmek ne demek? Rüyada büyük abdest yapmak, büyük abdesti temizlemeye çalışmak ne demek? Rüyada büyük abdestin eline bulaşması, üstüne bulaşması ne anlama gelir? Beşiktaş Shakhtar Donetsk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Shakhtar Donetsk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Masterchef kim kazandı? 17 Temmuz Masterchef ana kadroya kim girdi? İşte Masterchef'te kazanan yarışmacı Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Shakhtar Donetsk maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı CANLI izle! (HD) 17 Temmuz BJK Shakhtar Donetsk maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lamine Yamal'ın sevgilisi kim? Yamal'ın sevgilisi var mı, kaç yaşında, nereli, boyu kaç? 17-18 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 17-18 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İsmail Kartal kalp krizi mi geçirdi? İsmail Kartal'ın sağlık durumu ve iddialar hakkında açıklama geldi İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Menderes ve Tire 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı hangi kanalda? BJK Shakhtar Donetsk maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-SHAKHTAR) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Temmuz EXXEN spor canlı izle!
Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

500

Yorumlar (3)

Mars Jubiter:

Çiftçilerin başı sağolsun hem can kaybı hem ekinler yanmış Allah rahmet eylesin

22
2
yanıtYanıtla
Hasan Turk:

Ates dustugu yeri yakar.para gideni getirmez.

5
2
yanıtYanıtla
Genco:

Para gideni getirmez fakat parasız da yaralar sarılmaz. Allah c.c, yardımcımız olsun, yaralarımızı sarmaya çalışan devletimize ve askerlerimize de güç versin. Amin..

yanıt22
yanıt0
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title