Haberler

CHP'ye geçen belediyelerdeki borçlara AK Partili isimden ilginç savunma: Borç kamunun kamçısıdır

Güncelleme:

31 Mart yerel seçimleri sonrası AK Parti'den CHP'ye geçen belediyelerde, borçların belediye binalarına asılması dikkat çekmişti. İBB Meclisi Mayıs Ayı 1'inci oturumunda konuşan AK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, belediyelerde yapılan borçları savunarak, "Borç kamunun kamçısıdır, borç kötü bir şey değildir. Hatta mevzuata göre belediyelerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için yerel ihtiyaçların daha kolay sağlanabilmesi için aslında meşru ve makul bir yöntemdir." dedi.

İBB Meclisi Mayıs Ayı 1'inci oturumu İBB Meclis 1'inci Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında toplandı. Ak Parti'den CHP'ye geçen belediyelerde borçların belediye binasına asılmasına tepki gösteren AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, "Borç kamunun kamçısıdır, borç kötü bir şey değildir. Hatta mevzuata göre belediyelerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için yerel ihtiyaçların daha kolay sağlanabilmesi için aslında meşru ve makul bir yöntemdir. Borcun varlığı tek başına karalamak için iftira atmak için yeterli değildir." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Mayıs Ayı 1'inci oturumu İBB Meclis 1'inci Başkanvekili Nuri Aslan'ın başkanlığında toplandı. Mecliste konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, eski ve yeni belediyeleri mukayese eden bir sunum gerçekleştirdi.

CHP'ye geçen belediyelerdeki borçlara AK Partili isimden ilginç savunma: Borç kamunun kamçısıdır

"SANDIKTAN ÇIKAN MESAJIN FARKINDAYIZ"

Sunumunda "Belediyelerin salt borçlarına odaklanarak bir değerlendirme değil daha çok yatırım ve borçların bütçeye oranları üzerinden bir değerlendirme yapacağım." dedi. Türkyılmaz, "AK Partili belediyeler, açık ara CHP'li belediyelerden çok daha iyi hizmet vermişler. Ben kendilerini bu vesileyle alkışlamak istiyorum. Bizler sandıktan çıkan mesajın farkındayız. Muhasebemizi yapıyoruz, eksiklerimizi, kusurlarımızı tespit ediyoruz. Emin olun bundan sonraki süreçte de inşallah toparlanarak 2028 ve 2029 seçimlerine gümbür gümbür hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"MAZERET ÜRETMENİN PEŞİNDE DEĞİL DAHA İYİSİNİ YAPMANIN İDDİASINDA OLUN"

Türkyılmaz, "Mazeret üretmenin peşinde değil daha iyisini yapmanın iddiasında olun ve sizi seçenler adına umudun sözcüsü olun. İstanbul'da el değiştiren ve CHP'ye geçen belediye başkanları bir akım başlattılar. Bana kalırsa gençlik kollarına yakışacak düzeyde bir işi maalesef onlar icra ettiler. Devraldıkları belediyelerin o borçlarını, borç çuvalına her şeyi koyarak işçilerin kıdem tazminatını, müteahhitle sözleşmesi yeni başlatılmış ama henüz işe başlanmamış gelecek borçlarını dahi o çuvala koymak suretiyle, tek taraflı salt borçlar üzerinden değerlendirme yaptılar. Yetmedi belediyelerin duvarlarına bunu astılar, yetmedi sosyal medya duvarlarına astılar. Bunu maalesef yaptınız. O halde şimdi duyacaklarınıza da tahammül edeceksiniz. Biz başlatmadık, siz başlattınız. Şapkadan tavşan çıkarmayacağım. Ya da bir belediye başkanından siyasi kahraman üretmeye çalışan iletişim stratejinizin başında bulunan Necati Özkan gibi, belediyelerinizde jakuzi de aramayacağım. Sayıları ve istatistikleri verecek ve artık tanık senindir İstanbul diyeceğim." dedi.

CHP'ye geçen belediyelerdeki borçlara AK Partili isimden ilginç savunma: Borç kamunun kamçısıdırAK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz

"BORÇ KAMUNUN KAMÇISIDIR"

Türkyılmaz, "Açıklamalarımı 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla tüm ilçe belediyelerinin faaliyet raporları ve denetim raporlarına yansıyan bilgileri referans alarak yapacağım. Adaletli olacağım. Sizler gibi sadece borçları açıklamak gibi hakkaniyete uygun olmayan bir yöntem benimsemeyeceğim. Borç kamunun kamçısıdır, borç kötü bir şey değildir. Hatta mevzuata göre belediyelerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için yerel ihtiyaçların daha kolay sağlanabilmesi için aslında meşru ve makul bir yöntemdir. Borcun varlığı tek başına karalamak için iftira atmak için yeterli değildir. Bu borcun nereye sarf edildiği, borcun yatırıma dönüşüp dönüşmediği, bütçenizin içerisinde borcun ne kadarlık bir yer tuttuğu gibi kriterler üzerinden zulmetmiş olursunuz. Belediyelerin salt borçlarına odaklanarak bir değerlendirme değil daha çok yatırım ve borçların bütçeye oranları üzerinden bir değerlendirme yapacağım." diye konuştu.

CHP'ye geçen belediyelerdeki borçlara AK Partili isimden ilginç savunma: Borç kamunun kamçısıdırAK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz

"JAKUZİYİ YANLIŞ YERDE ARADINIZ"

Sunumunun devamında AK Partili belediyeler ile CHP'li belediyeler arasındaki performans mukayesesi yaptıklarını belirten Türkyılmaz, "2023 yılı sonu itibarıyla AK Parti'de borcun bütçeye oranı yüzde 35,38, CHP'de tam iki katı yüzde 63,34. Yatırım oranlarına baktığımızda yatırımın bütçeye oranı AK Partili 25 belediyede yüzde 27,62, CHP'li belediyelerde yüzde 21,49. Borçları bütçe oranına en yüksek 5 belediyenin Şişli, Beşiktaş, Adalar, Beylikdüzü ve Sancaktepe. Sancaktepe Belediyesinin 2023 yılında yapmış olduğu yatırım, 11 CHP'li belediyeden çok daha fazlası. Jakuziyi yanlış yerde aradınız." diye konuştu.

"İBB'DE CHP DÖNEMİNDE BORCUN BÜTÇEYE ORANI YÜZDE 148,49"

Türkyılmaz, "İBB'nin 2014-2019 yılları arasında ki AK Parti döneminde, borcun bütçeye ortalama oranı yüzde 87,20. 2019-2024 CHP döneminde yüzde 148,49. Neredeyse iki katı. Bu konuda Şişli'yi bile geçmiş büyükşehir belediyesi. Yatırımın bütçeye ortalama oranı 2014-2019 AK Parti döneminde yüzde 54,57 oranına yatırım yapılırken, 2019-2024 arasında CHP'li İBB yönetiminde yüzde 38'lik bir yatırım yapılmış. Özellikle 2023 yılında 57 milyarlık yatırım planlanmış fakat 48 milyar gerçekleştirilmiş. Bu arada, rakamla İETT filosunun neredeyse yarısını yenileme imkanınız var. AK Partili belediyeler, açık ara CHP'li belediyelerden çok daha iyi hizmet vermişler. Ben kendilerini bu vesileyle alkışlamak istiyorum." ifadelerini kullandı. Türkyılmaz, konuşmasının sonunda, İBB'nin borcunun yazılı olduğu dövizi, konuşma kürsüsüne astı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Murat Türkyılmaz AK Parti AK Parti Politika Güncel Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

Bakmadan Geçme

EURO 2024 D Grubu puan durumu ne? EURO 2024 D Grubu'da kim çıktı? EURO 2024 C Grubu puan durumu ne? EURO 2024 C Grubu'da kim çıktı? EURO 2024 B Grubu puan durumu ne? EURO 2024 B Grubu'da kim çıktı? EURO 2024 A Grubu puan durumu ne? EURO 2024 A Grubu'da kim çıktı? #129300 #9917 Bugün hangi maçlar var? EURO 2024 20 Haziran Perşembe maç programı! Danimarka İngiltere maçı CANLI izle! (EURO 2024) Danimarka İngiltere EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? EURO 2024 maç özetleri full izle! EURO 2024 özetleri nasıl izlenir? 21 Haziran Cuma Hutbesi yayınlandı! 21 Haziran Cuma Hutbesi tam metni! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 20 Haziran Perşembe İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Danimarka İngiltere maçı CANLI izle! (EURO 2024) Danimarka İngiltere EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Slovenya Sırbistan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovenya Sırbistan maçı özeti! EURO 2024 Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Slovenya Sırbistan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Slovenya Sırbistan maçı ne oldu? Slovenya Sırbistan maçı CANLI izle! (EURO 2024) Slovenya Sırbistan EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! SLOVENYA SIRBİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! MİLLİ MAÇ NE ZAMAN? EURO 2024 Türkiye - Portekiz maçı hangi gün, saat kaçta, hangi kanalda?
Benzin ve motorine yapılacak zamlar ertelendi

Benzin ve motorine yapılacak zamlar ertelendi

500

Yorumlar (21)

Nuri Aga:

Bunların ekonomi anlayışı bu. Bir de bu anlayış kamuda tasarruf yapacak mışşşş.

321
24
yanıtYanıtla
Devret Bahçeleri:

Vatandaşlar sizden hizmet bekliyor çözüm istiyor. Halk geçim sıkıntısı çekiyor. Gelecek kaygısı yaşıyor. Aileler dağılıyor. İnsanlar mutsuz, huzursuz. Ama siz hala bizim vergilerimizle aldığınız maaşlarla çözüm aramak yerine kendinizi haklı çıkarma yarışındasınız.

248
9
yanıtYanıtla
Ne Demeli:

Neden.... Çünkü çözümleri yok, çözüm diye yapılan her şey bizi buralara getirdi. Tasarrufa bakarsanız yine yeniden ve her daim alt gelirliye ve vatandaşa sıkın kardeşim politikası...Yani benim 1 harcadığım yerde sen 10 harcıyorsun o 10'un birinden feragat etsen belki bu girişimler inandırıcı olabilir.

yanıt127
yanıt6
Cengiz Aktaş:

Hele, ''Devredilen veya seçimle kaybedilen belediyelerdeki borçlar bir önceki belediye başkanlarının bizzat sorumluluğu altındadır ve bıraktıkları borçlardan ötürü mal varlıklarına yediden yetmişe el konulacaktır.'' diye bir kanun veyahut içtüzük çıkar da o zaman görelim ''Borç kamunun kamçısıdır!'' diyen yiğitleri. Partisi, görüşü, inancı ne olursa olsun o zaman böyle yiğitler çıkacak mı merak ediyorum açıkcası. :)))

118
2
yanıtYanıtla
CahillikBasaBela:

Bir laf vardı YASAMA YÜRÜTME YARGI sözünde ki yürütme olayını tamamen yanlış anlamissiniz trallerden bir kaç kelam bekliyoruz

69
3
yanıtYanıtla
faruk merttürk:

Bizi, gemideki pranga mahkumu gibi kırbaçlamak istiyorlar.

53
4
yanıtYanıtla
Fatih Yıldız:

TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA

40
3
yanıtYanıtla
CENGİZ HAN:

"Borç yiğidin kamçısıdır!" lafını tersten (!) anlayanlara EN GÜZEL ÖRNEK ödülünü vermeli buna...!!

24
2
yanıtYanıtla
Şerin Eye:

sadece çerezler parası milyonu geçiyor buda kamçımı

23
1
yanıtYanıtla
Mehmet Sekerci:

Çok net söylüyorum akp' yi bu hâle getiren zihniyet bu işte.

18
1
yanıtYanıtla
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title