Haberi Paylaş

Bakan Yanık ve HDP'li milletvekili Gergerlioğlu'nun "engelli aylığı" tartışması! Karşılıklı sert sözler kullandılar

Politika Haberleri

HDP Milletvekili Gergerlioğlu'nun engelli bir bireyin ailesine 'engelli yakın aylığı' verilmediği iddiasına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yanıt verdi. Yanık, "Yalana ne gerek var" var diyerek iddiaları yalanlarken, Gergerlioğlu ise "Ne yalanı sn. Bakan, ne yalanı? İnsan bir utanır şu tweeti atmaya! Yapman gereken engelli yakını aylığını vermen!" cevabını verdi. Tartışmada son olarak Bakan Yanık, "Sayın Gergerlioğlu oluşturmaya çalıştığınız algıyı bozduğum için üzgün değilim" dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medyada yaptığım paylaşımla yüzde 98 engelli olduğunu ifade ettiği Yakup Ali Çetin adlı vatandaşın ailesine engelli yakını aylığının verilmediğini, engelli Yakup'un daha da kötüleştiğini ve ailesinin çile çektiğini söyledi.

Bakan Yanık'tan HDP'li Gergerlioğlu'na tepki: 'Sizin siyasi ikbaliniz ihtiyaç sahibi ailelerimizden daha önemli değildir'

Gergerlioğlu'nun "yüzde 98 engelli Yakup Ali Çetin'in ailesine engelli yakın aylığı verilmediği" iddialarına yönelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık bir paylaşımda bulundu. Yanık, "Yalana ne gerek var! Bakanlığımız gerek hane ziyaretleriyle, gerek başvuru, gerekse de ihbar yöntemiyle bize ulaşan vakaları incelemekte ve ihtiyacı olan kişiye hızla gerekli sosyal hizmet ve sosyal yardımı yapmaktadır." ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık'tan HDP'li Gergerlioğlu'na tepki: 'Sizin siyasi ikbaliniz ihtiyaç sahibi ailelerimizden daha önemli değildir'

Gergerlioğlu, Bakan Yanık'ın tweetini alıntılayıp şu ifadelere yer verdi: "Ne yalanı sn. Bakan, ne yalanı.!? İnsan bir utanır şu tweeti atmaya! Yapman gereken engelli yakını aylığını vermen! İftirayı bırak, aylardır yapmadığını yap! Yapmazsanız sizi mahcup etmeye devam edeceğim. Tüm evraklar bende, tweet atmadan önce bir araştırır insan, ayıp!"

Bakan Yanık'tan HDP'li Gergerlioğlu'na tepki: 'Sizin siyasi ikbaliniz ihtiyaç sahibi ailelerimizden daha önemli değildir'

Yanık, ailenin talebi sonrası bakanlık tarafından "Engelli Evde Bakım Yardımı" ödemesine başladıklarını kaydederek, "Sayın Gergerlioğlu oluşturmaya çalıştığınız algıyı bozduğum için üzgün değilim. Biz Bakanlık olarak bu aileye en yüksek yardım kalemlerimizden olan engelli evde bakım yardımını istedikleri tarihten itibaren ödemeye başladık. Bizim vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik pek çok sosyal yardım kalemimiz var. Bunlardan biri de Evde Bakım Yardımı. Bu yardım kapsamında 2022 yılı şubat ayından bu zamana Çetin ailesine toplamda 21 bin 780 TL tutarında destek sağladık. Halihazırda aile bu yardımdan yararlanmaya devam ediyor. Eylül ayı ödemesi ailenin hesabında. Ekim ayı ödemesi ayın 15'inde. Her yardım programımızın farklı kriterleri mevcut. Söz konusu ailenin Bütünleşik Sistem kontrolünde eş Eyüp Çetin adına 1.53 dekar arazi kaydı bulunuyor. Ailenin gider beyanı, gelir beyanının çok üzerinde. Böyle durumlarda bu durum farklı yerlerden belgelenmemiş gelir anlamına geldiği için, ailenin geliri ile gideri arasındaki fark, gelir beyanının üzerine eklenir. Bu gibi kriterler sosyal yardımın farklı başlıklarını etkiler. Hal böyleyken Bakanlığımızdan sosyal yardım alan aileleri de kapsayacak şekilde başlattığımız ve kriterleri daha esnek tuttuğumuz Türkiye Aile Destek Programı'ndan da bu ailemize katkıda bulunmak üzere çalışmalar sürmektedir. Sizin siyasi ikbaliniz ihtiyaç sahibi ailelerimizden daha önemli değildir. Bu ailenin de devlet desteğinden faydalanmadığına dair oluşturmaya çalıştığınız algı tamamen kamuoyunu aldatmaya yöneliktir. Gerçek ihtiyaç sahiplerini ve mağdurları iktidarlarımız döneminde kimsesiz bırakmadık, asla kaderine terk etmedik. Konu özellikle engelli vatandaşlarımız ise daha da hassas olduk. Bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan Yanık'tan HDP'li Gergerlioğlu'na tepki: 'Sizin siyasi ikbaliniz ihtiyaç sahibi ailelerimizden daha önemli değildir'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Halkların Demokratik Partisi Ömer Faruk Gergerlioğlu Milletvekili Politika Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Bulent :

Sayın gergerlioğlunu severiz lakin şu yardımı istismar eden çok kişi de var

Cevap Yaz41Yayından Kaldır
Serdar Sekman:

Sosyal yardımmış bunları verdiği yardımlarla bez bile alınamıyor

Cevap Yaz50Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title