Haberler

Mesleki Becerilerin Geliştirilmesi Projesi - Avcı -

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Özel politika gerektiren vatandaşlarımızın hayatın kıyısında değil içinde olmalarına imkan sağlayacak, geleceğe ümitle bakmalarına yol açacak her adım her kazanım sadece onlar adına değil, toplum adına da ülkemiz adına da önemli ve değerlidir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Özel politika gerektiren vatandaşlarımızın hayatın kıyısında değil içinde olmalarına imkan sağlayacak, geleceğe ümitle bakmalarına yol açacak her adım her kazanım sadece onlar adına değil, toplum adına da ülkemiz adına da önemli ve değerlidir" dedi.

Avcı, Mesleki Becerilerin Geliştirilmesi Projesi (MESGEP) tanıtım toplantısında, konuşma metninden "Geçmişte olduğu gibi bugün de ülkenin en önemli ve öncelikli gündem maddelerinden birini mesleki ve teknik eğitim oluşturuyor" ifadesini okuduktan sonra, metinde yazan bu cümleye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı döneminde dile getirdiği "kimsesizlerin kimsesi" ve "sessiz yığınların sesi olmak" ilkelerini eklemek istediğini söyledi.

Avcı, "Bu proje, kişisel olarak bana o günleri de hatırlatan çok anlamlı bir proje olduğu için gerçekten aranızda olmaktan, metinde yazdığı için değil içimden geldiği için de söylüyorum, mutluyum" dedi.

Türkiye'de işsizlik ve istihdamda yaşanan temel meselelerin çok önemli bir kısmının nitelikli işgücü eksikliğinden kaynaklandığına dikkati çeken Avcı, 2002'den bu yana başta mesleki ve teknik eğitim olmak üzere eğitim sisteminin geliştirilmesi, alt yapısının güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılması yönünde bütün imkanların seferber edildiğini vurguladı.

Bu seferberliğin mesleki ve teknik eğitimde kayda değer gelişmeler sağladığının altını çizen Avcı, dünyada yaşanan hızlı değişimin, bu çabanın sürekli olarak yenilenmesi, geliştirilmesi, daha büyük ve daha hızlı adımların atılmasını gerekli hale getirdiğine işaret etti.

Günümüzde bir meslek sahibi olmaktan çok, bilgi ve becerilerin sürekli olarak güncellenmesinin öne çıktığının altını çizen Avcı, "İşgücü piyasasında kayıt dışı ya da düşük ücretli işlerde istihdam edilen, dolayısıyla daha yüksek işsizlik riskine maruz kalan vatandaşlarımızın işte o sessiz yığınların, mesleki becerilerinin geliştirilmesi ise ayrı bir öneme sahip. Herkes için olduğu gibi dezavantajlı bireyler için de yani kimsesizler için de istihdam, bir gelir sağlamanın çok ötesinde anlamlar taşır. Bu anlam hayata katılmak, toplumla bütünleşmek, dışlanmışlıktan kurtulmak, bilgi ve beceriler yoluyla bir değer üretmek, bir başarıya imza atmak, var olduğunu hissetmek ve hissettirmek gibi farklı şekillerde tezahür eder" diye konuştu.

Zihinsel, fiziksel ve sosyal özelliklerindeki ciddi farklılıklar sebebiyle özel politika gerektiren bireylere sunulacak hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi için uluslararası çalışmalardan faydalanılarak yerel ve ulusal düzeyde yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Avcı, "Mesleki Becerilerin Geliştirilmesi Projesi"yle meslek sahibi olmayan genç işsizlere, özel politika gerektiren gruplara ve mesleğini değiştirmek isteyenlere ulaşılmasının amaçlandığını bildirdi.

Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje; söz konusu grupların ilgi ve istidatları, yetenekleri göz önüne alınarak meslek edindirmeyi, var olan becerileri üst seviyelere çıkararak mesleki yeterlilikler kazandırmayı, mesleki ve teknik eğitim kurumlarındaki yönetici ve öğretmenlerin kalite standartlarını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaların içinde engelliler, hükümlüler, göç edenler, dul ve yetimler, şiddet mağduru kadınlar gibi çok çeşitli özel politika gerektiren gruplara hayatlarını kolaylaştıracak beceriler kazandırılacak olması ayrı bir öneme ve anlama sahiptir."

Bunun için 35 ilde özel politika gerektiren grupların mesleki eğitim faaliyetlerinin planlanması ve uygulanması için ihtiyaç duyulan bilgilerin üretilmesi amacıyla bir araştırma yapıldığını anlatan Avcı, "Özel Politika Gerektiren Bireylerin Eğitim İhtiyaçları Analizi Araştırma Raporu" ile dezavantajlı insanların önemli ve öncelikli ihtiyaçlarını tespit etmek, bu tespitler ışığında en uygun çözümleri üretmek ve doğru politikalar geliştirmek için gereken verilerin sağlanıldığını düşündüğünü belirtti.

Rapordan çıkan sonuçlar doğrultusunda 35 pilot ilde kursların açıldığını ve bu eğitimlerin 2014'te de yoğun bir şekilde devam edeceğini aktaran Avcı, şunları kaydetti:

"Özel politika gerektiren vatandaşlarımızın hayatın kıyısında değil içinde olmalarına imkan sağlayacak, geleceğe ümitle bakmalarına yol açacak her adım her kazanım sadece onlar adına değil, toplum adına da ülkemiz adına da önemli ve değerlidir. Bu vesileyle toplumun tüm fertlerini ekonomik ve sosyal hayata katılmaktan alıkoyan engelleri kaldırmanın sorumluluğunu sadece ilgili kurum ve kuruşların değil, tek tek hepimizin vicdanında, kalbinde hissetmesi gerektiğini vurgulamak isterim."

-Kurslara ulaşılması için 444 4 632 faaliyete geçirildi

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz ise çağın dönüşüm temposunda mesleki eğitimin nitelikli işgücü istihdamının ve ülkedeki sosyal barışın sağlanmasının da önemli rolü olduğunu belirterek, toplumsal yaşama tam ve etkin katılımını sağlayarak sosyal refahın sağlanması gerektiğini söyledi.

Araştırma kapsamında 11 bin 805 kişiyle dezavantajlı birey ve 4 bin 998 kurumdan toplanan verilerin işlendiğini dile getiren Açıkgöz, ayrıca pilot illerdeki kurslara ulaşılması için ücretsiz olarak faaliyette bulunan 444 4 632 numaralı telefon hattının işleme sokulduğunu dile getirdi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli de Türkiye'de işsizlikle mücadelede devasa adımlar atıldığını ifade ederek, projenin "kimsesizlerin kimsesi" olmaya soyunduğunu söyledi.

Biçerli, bu tarz projelerin, vatandaşlarının sosyal sistemlere daha rahat katılmalarını sağladığına ve sosyal barışı destekleyeceğine inandığını vurguladı.

-"Özel Politika Gerektiren Kişilerin Eğitim İhtiyaçları Analizi Raporu"

Proje kapsamında 35 ilde dezavantajlı gruplar için mesleki eğitimin geliştirilmesi için kurslar açılacak. Toplantıda, "Özel Politika Gerektiren Kişilerin Eğitim İhtiyaçları Analizi Raporu" katılımcılarla paylaşıldı. Rapora göre, eğitim ve istihdam talebinin en yoğun olduğu bölgenin Doğu Anadolu Bölgesi olduğu ortaya çıktı.

İşverenlerin dezavantajlı grupları insani nedenlerle işe aldıklarının belirlendiği araştırmada bu durumun sürdürülebilir olduğunun gözükmediği, buna çözüm bulunması gerektiğine işaret edildi.

Özel politika gerektiren kişilerin ekonomiye kazandırılması konusunda önerilerin geliştirildiği raporda cezaevlerinde girişimcilik kurslarının açılması, şiddet gördüğünden evinden ayrılan kadınlar ve küçük çocuğu olan muhtaç kadınlar için evde iş modellerinin geliştirilmesi istendi. Raporda ayrıca 50'den az çalışanı bulunan işletmelerin özel politika gerektiren bireyleri istihdam etmeleri yönünde cesaretlendirilmeleri talep edildi.

-milli eğitim bakanı avcı

Kaynak: AA / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Nabi Avcı İstanbul Türkiye Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title