HÜRREM SULTAN HABERLERİ

Hürrem Sultan Haberleri

Hürrem Sultan haber, Hürrem Sultan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hürrem Sultan - 7.9.2020
Osmanlı'yı cihan imparatorluğu haline getiren hükümdar: Kanuni Sultan Süleyman
Şehzade Mustafa'nın idamından sonra görevden aldığı Rüstem Paşa'yı Hürrem Sultan'ın tesirinde kalarak 29 Eylül 1555'te yeniden göreve getirdi.
Hürrem Sultan - 22.4.2020
Ramazanda türbeler kapalı olacak
İstanbul'da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 117 türbe bulunuyor. Padişahların tahta çıkarken kılıç kuşandığı Eyüp Sultan Türbesi, Fatih Sultan Mehmet türbesi, Kanuni Sultan Süleyman türbesi, Hürrem Sultan türbesi, Aziz Mahmud Hüdayi türbesi, Oruç Baba türbesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi Yahya Efendi'nin Beşiktaş'taki türbesi, Hazreti Yuşa türbesi ve "Vefa" semtinin isim babası Ebul Vefa Hazretleri'nin türbesinin de bulunduğu birçok özel mekan, İstanbul'da özel dini günlerde ve ramazan ayı süresince ziyaretçi akınına uğrayan mekanlar arasında yer alıyor.
Hürrem Sultan - 22.2.2020
Edirne Yeni Sarayı'nın kapı duvarı gün yüzüne çıkarılıyor
İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı gibi pek çok önemli olaya tanıklık eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda önemli oranda tahrip edildi. Savaş sırasında cephanelik olarak kullanılan saray, Edirne'nin istila edileceği ve cephanenin Rusların eline geçebileceği düşüncesiyle dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa'nın emriyle havaya uçuruldu. Saraydan bugüne, mutfağı, Babüssaade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü, Namazgahlı Çeşmesi, Av Köşkü gibi yapıları ulaşabildi. Osmanlı dönemi kanalizasyon sistemi, saray mutfağına ait araç gereçlerin yanı sıra Hürrem Sultan'ın kullandığı parfüm şişelerinin de bulunduğu Edirne Sarayı kazı alanının, ören yerine dönüştürülerek koruma altına alınması çalışmaları da sürüyor.
Hürrem Sultan - 8.2.2020
Drej Ali'ye kumpas iddiasında soruşturmasında tamamlandı
"Firari savcı Zekeriya Öz ihaleye fesat karıştırma suçundan soruşturma başlattı" Olayın ardından Ergenekon operasyonlarında gözaltına alındığını belirten Ali Yasak, "Sonradan kumpas olduğu ortaya çıkan yargılama sonucunda terör örgütü üyeliği suçundan hakkında 6 yıl 3 ay hapis cezasına hükmedildiğini, Yargıtay basması sonrası hakkında beraat kararı verildiğini, Kumpas yargılama sonucu hakkında mahkumiyet hükmü veren hakimlerden şikayetçi olduğunu, yargılamanın halen Yargıtay 8. Ceza Dairesinin dosyasında devam ettiğini, 2010 yılında işlettiği çay bahçesinin yanında ki Hürrem Sultan hamamının işletmesini ihaleyle aldığını, firari savcı Zekeriya Öz'ün hakkında ihaleye fesat karıştırma, rüşvet vermek suçlarından soruşturma başlattığını, tahkikatı o tarihlerde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olan Nazmi Ardınç'ın yürüttüğünü, 17-25 Aralık kumpas soruşturmalarından sonra Nazmi Ardınç'ın tutuklandığını, daha sonra hakkında bu soruşturmadan dolayı takipsizlik kararı verildiğini, anlattığı bu olaylar sebebiyle FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün hedefi haline geldiğini" ifade etti.
Hürrem Sultan - 8.11.2019
Mısırlılar "boykot" çağrılarına rağmen Türk dizilerinden vazgeçmiyor
Kıvanç Tatlıtuğ, Aşk-ı Memnu ile Mısır ve Arap dünyasında büyük bir üne kavuşurken, Bihter rolündeki Beren Saat de ülkede en sevilen kadın oyunculardan biri. Muhteşem Yüzyıl'da Hürrem Sultan rolünü oynayan Meryem Uzerli de Arap toplumunda en tanınan isimler arasında yer alıyor.
Hürrem Sultan - 7.11.2019
Prof. Dr. Cantay: "Osmanlı Devleti'nin gelişme projeleri Edirne Sarayı'nda üretildi"
Osmanlı dönemi kanalizasyon sistemi, saray mutfağına ait araç gereçlerin yanı sıra Hürrem Sultan'ın kullandığı parfüm şişelerinin de bulunduğu Edirne Sarayı kazı alanının, ören yerine dönüştürülerek koruma altına alınması çalışmaları da sürüyor.
Hürrem Sultan - 24.10.2019
Hayatını adadığı baleyi gelecek nesillere aktarıyor
Romeo ve Juliet, Giselle, Hürrem Sultan, Yoz Döngü, Bulutlar Nereye Gider, İnsan İnsan, Çoğul, Oluşum ve daha birçok yapımda baş balerin olarak sahne alan Çimenciler'in, yine Türk ezgilerinin kullanıldığı "Fırat'a Ağıt" ve "Harem" adlı eserleri de Türk bale tarihinin ilkleri arasında yer alıyor.
Hürrem Sultan - 28.9.2019
Edirne Sarayı'nın "demir kapısı" aralanacak
Edirne Sarayı Tunca Nehri kenarına kurulan Edirne Sarayı'nın yapımına, 2. Murad'ın emriyle 1450 yılında başlandı. Topkapı Sarayı'na benzer bir yerleşim planına sahip Edirne Sarayı, büyük meydanlar etrafında konumlanan değişik işlevli yapılarıyla Türk saray mimarisinin genel karakterini yansıtıyor. İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı gibi pek çok önemli olaya tanıklık eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda önemli oranda tahrip edildi. Savaş sırasında cephanelik olarak kullanılan saray, Edirne'nin istila edileceği ve cephanenin Rusların eline geçebileceği düşüncesiyle dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa'nın emriyle havaya uçuruldu. Saraydan bugüne mutfağı, Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü, Namazgahlı Çeşmesi, Av Köşkü gibi yapıları ulaşabildi. Osmanlı dönemi kanalizasyon sistemi ve saray mutfağına ait araç gereçlerin yanı sıra Hürrem Sultan'ın kullandığı parfüm şişelerinin de bulunduğu Edirne Sarayı kazı alanının, ören yerine dönüştürülerek koruma altına alınması çalışmaları da sürüyor.
Hürrem Sultan - 13.9.2019
Edirne Sarayı'nda kazılar devam ediyor
Saraydan bugüne, mutfağı, Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü, Namazgahlı Çeşmesi, Av Köşkü gibi yapıları ulaşabildi. Osmanlı dönemi kanalizasyon sistemi, saray mutfağına ait araç gereçlerin yanı sıra Hürrem Sultan'ın kullandığı parfüm şişelerinin de bulunduğu Edirne Sarayı kazı alanının, ören yerine dönüştürülerek koruma altına alınması çalışmaları da sürüyor.
Hürrem Sultan - 1.9.2019
Dha yurt bülteni-15
-Detaylar Haber-Kamera: Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),- ================================ Türk besteci mezarı başında anıldı   Türk operasına Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı, Van Gogh, Gılgamış Destanı, Hürrem Sultan gibi önemli eserler kazandıran Devlet Sanatçısı Kompozitör Prof.
Hürrem Sultan - 1.9.2019
Türk besteci mezarı başında anıldı
Türk operasına Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı, Van Gogh, Gılgamış Destanı, Hürrem Sultan gibi önemli eserler kazandıran Devlet Sanatçısı Kompozitör Prof. Dr. Nevid Kodallı ölümünün 10'ncu yıl dönümünde Mersin'deki mezarının başında anıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hürrem Sultan Haberleri | Hürrem Sultan Kimdir - Haberler - Hürrem Sultan haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Hürrem Sultan kimdir, hayatı ve biyografisi. Ukrayna Antalya Konsolosu'ndan Başkan Gürün'e ziyaret.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.11.2020 00:22:20. #1.15#
title