Haham Haberleri

Haham haber, Haham son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Haham 31.3.2020
Türkiye Musevileri Hahambaşı Haleva'dan "Biz bize yeteriz Türkiyem" kampanyasına destek
Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Biz bize yeteriz Türkiyem" kampanyasına 5 aylık maaşını bağışlayarak destek verdi.
Haham 31.3.2020
Haleva'dan 5 aylık maaş desteği
TÜRKİYE Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva "Biz Bize Yeteriz" kampanyasına 5 aylık maaşını bağışladıTürkiye Musevileri'den yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve kabinemizin öncülüğünde, bu süreçte ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için...
Haham 23.3.2020
İsrail'deki hahamlar Kovid-19 salgınına karşı halkı oruç tutmaya çağırdı
İsrail'in önde gelen hahamları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sona ermesi için halkı bir günlüğüne oruç tutmaya çağırdı.
Haham 18.3.2020
İsrail'de Kovid-19 yasağına rağmen Ultra-Ortodokslara ait dini okullarda eğitim devam ediyor
Haaretz gazetesinde Anshel Pfeffer imzasıyla yayımlanan, "İsrail'in önde gelen hahamı Tevrat eğitiminin durmasının Kovid-19'dan daha tehlikeli olduğunu düşünüyor" başlıklı makalede, salgın nedeniyle alınan karara rağmen Yeşivalarda eğitime devam edilmesi eleştirildi.
Haham 3.3.2020
Adnan Oktar organize suç örgütü davasında itirafçı sanıkların savunmaları alındı
Sanık A.R.E, hahamlarla görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Görüşülen hahamlar genellikle kurtarıcı, mesih beklentisi olan maşiah inançlı hahamlardı.
Haham 29.2.2020
İstanbul'daki sinagoglarda İdlib şehitleri için dua edildi
Türkiye Hahambaşlığının kararı doğrultusunda tüm sinagoglara, İdlib şehitleri ve yaralıları için dua okunması metni gönderildi.
Haham 26.2.2020
Çavuşoğlu'ndan, Yunanistan'da tutuklanan müftü ile ilgili açıklama
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'da tutuklanan müftü ile ilgili, "Dünyanın hangi ülkesinde bir rahip, bir haham veya başka bir din adamı bu dini vecibeden mahrum bırakılmıştır?
Haham 26.2.2020
Çavuşoğlu'ndan, Yunanistan'da tutuklanan müftü ile ilgili açıklama
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'da tutuklanan müftü ile ilgili, "Dünyanın hangi ülkesinde bir rahip, bir haham veya başka bir din adamı bu dini vecibeden mahrum bırakılmıştır?
Haham 26.2.2020
Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a tepki
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan'da, Selanik İstinaf Mahkemesi, bir cenaze töreni ile ilgili "resmi makamı gasbetmek ve dini töreni engellemek" suçlamasıyla yargılanan İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'yi tecilli olmak üzere 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "AB üyesi bir ülkede seçilmiş bir müftü cenaze namazını kıldırdığı için hapis cezası alıyor. Dünyanın hangi ülkesinde bir rahip, bir haham veya başka bir din adamı bu dini vecibeden mahrum bırakılmıştır? Böyle bir uygulama dünyanın en kötü rejimlerinde bile görülmemiştir" dedi.
Haham 26.2.2020
Çavuşoğlu'ndan, Yunanistan'da seçilmiş müftüye verilen hapis cezasına tepki
Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "AB üyesi bir ülkede, seçilmiş bir müftü cenaze namazını kıldırdığı için hapis cezası alıyor! Dünyanın hangi ülkesinde bir rahip, bir haham veya başka bir din adamı bu dini vecibeden mahrum bırakılmıştır? Böyle bir uygulama dünyanın en kötü rejimlerinde bile görülmemiştir.
Haham 24.2.2020
DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 4
Haber : Semih ÇALIŞKAN - Osman BAKIR / İSTANBUL, - İkinci Dünya Savaşı yıllarında ülkelerindeki zulümden kaçan 768 Yahudi'nin bulunduğu "Struma" adlı geminin, 24 Şubat 1942'de Karadeniz'de batırılmasının 78'inci yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Sarayburnu Limanı'nda düzenlenen anma törenine İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, başkonsoloslar, Türk Yahudi cemaati mensupları ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı.
Haham 24.2.2020
Struma gemisinde hayatını kaybedenler Sarayburnu'nda anıldı
İKİNCİ Dünya Savaşı yıllarında ülkelerindeki zulümden kaçan 768 Yahudi'nin bulunduğu "Struma" adlı geminin, 24 Şubat 1942'de Karadeniz'de batırılmasının 78'inci yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Sarayburnu Limanı'nda düzenlenen anma törenine İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, başkonsoloslar, Türk Yahudi cemaati mensupları ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı.
Haham 24.2.2020
STRUMA GEMİSİNDE HAYATINI KAYBEDENLER SARAYBURNU'NDA ANILDI
Haber : Semih ÇALIŞKAN - Osman BAKIR / İSTANBUL, - İkinci Dünya Savaşı yıllarında ülkelerindeki zulümden kaçan 768 Yahudi'nin bulunduğu "Struma" adlı geminin, 24 Şubat 1942'de Karadeniz'de batırılmasının 78'inci yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Sarayburnu Limanı'nda düzenlenen anma törenine İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, başkonsoloslar, Türk Yahudi cemaati mensupları ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı.
Haham 22.2.2020
Suudi Arabistan Kralı sarayında İsrailli Hahamı Rosen'i kabul etti
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, aralarında hem İsrail hem de İngiltere vatandaşı olan Haham David Shlomo Rosen'in de aralarında bulunduğu bir heyeti başkent Riyad'daki sarayında kabul etti.
Haham 19.2.2020
Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin öncüsü Glick hırsızlıkla suçlandı
İsrail polisi, fanatik Yahudileri işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik eden İsrailli eski milletvekili Haham Yehuda Glick'i hırsızlıkla suçladı.
Haham 18.2.2020
İsrailli aşırı sağcı eski milletvekili Mescid-i Aksa'da gözaltına alındı
İsrail polisi, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrailli eski milletvekili Haham Yehuda Glick'i kısa süreliğine gözaltına aldı.
Haham 14.2.2020
Hahamın hayatını kurtardığı için önerilen ödülü "Siyonist organizasyon" diye reddetti
NEW ABD'nin New York eyaletinde, Yahudi bayramı Hanuka kutlamaları sırasında yapılan saldırıda hahamın canını kurtaran ve saldırganı yakalatan Joseph Gluck, "İftira ve İnkarla Mücadele Ligi" (ADL) isimli kuruluşun 20 bin dolarlık ödülünü, "Siyonist bir organizasyonun ödülünü kabul...
Haham 12.2.2020
Amerikalı haham Schneier: "Körfez liderleri Netanyahu ile görüşmek istiyor"
Amerikalı haham Marc Schneier, Körfez'deki Arap ülkeleri liderlerinin seçimlerden sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmek istediklerini açıkladı.
Haham 5.2.2020
AK Parti TBMM Grup Toplantısı
Videonun ardından konuşmasına devam eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Buradan soruyorum, akıl vicdan ve ahlak sahibi hangi kimse bu vahşete rıza gösterebilir. Tam 70 yıldır evlerine kavuşma hasretiyle bekleyen Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının olmayacağını söylüyor bu plan. Kendi topraklarına dönemeyecekler. Ürdün'de ise orada kalacak. Lübnan'da ise Lübnan'da kalacak. Diğer yerlerde, neredeyse orada kalacak. Yani kendi topraklarına bir daha dönemeyecek. Bunlar birer şagil, bunlar işgalci. Demek ki Trump bu işgalcilerin arkasında duruyor. Kudüs'ün ve Filistin'in göz göre göre İsrail'e peşkeş çekilmesine kim içine sindirebilir? Bırakın Müslümanları böylesi bir işgal planının Hristiyanlar ve aklıselim sahibi Museviler için bile... Ortodoks Museviler araçların önüne yattılar. Direniyorlar. Sayılarının şu kadar olması önemli değil ama o yürek bana göre önemli. Aynı gün ben Türkiye'deki Hahambaşı'nı ve cemaatin liderini beş kişilik bir heyet olarak burada kabul ettim.
Haham 1.2.2020
Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı New York'ta protesto edildi
- "Tek çözüm işgali sonlandırmaktır" Gösteride konuşan Neturei Karta International'dan Haham Yisroel Dovid Weiss de sözde Orta Doğu barış anlaşmasını siyonizm karşıtı Yahudiler olarak tanımadıklarını vurgulayarak, "Bugün buraya İsrail'den, İngiltere'den, Kanada'dan gelen Yahudi toplumu temsilcileri ile birlikte katıldık, bu plana karşı çıkıyoruz.
Haham 31.1.2020
Bakan Ersoy: "Türkiye antisemitizm, ırkçılık ve aşırılığa karşı mücadelesini sürdürmektedir"
Anma etkinliğine, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Türk Yahudi Cemaati üyelerinin yanı sıra bazı büyükelçiler ve akademisyenler de katıldı.
Haham 31.1.2020
Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu: (3)
Hristiyan dünyasına mesajı olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Hristiyan dünyasının buraya sahip çıkması lazım. Dikkat edin bu işin başını çeken Sayın Trump Hristiyan değil mi? Bu olaylar karşısında Hristiyan dünyası herhalde eli bağlı kalmayacaktır. Çünkü aynı zamanda Kudüs'te Hristiyanların da malum hakkı var. Onların da burada dik, diri durması lazım. Dün beni ziyarete gelen hahambaşı ve heyetine onu söyledim, 'Sizin de burada atmanız gereken adımlar, yapmanız gerekenler var.
Haham 31.1.2020
Bakan Ersoy: Dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesiyiz
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye geçmişte olduğu gibi bugünde kimliğine bakmadan zalimin karşısında mazlumun yanındadır. Biz milli gelirine oranla dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesiyiz" dedi.  Bakan Ersoy, Ankara Üniversitesi'nde 'Holokost Kurbanlarını Anma Günü' programına katıldı. Türkiye Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ile çok sayıda büyükelçi ve davetlinin de katıldığı 'Holokost Kurbanlarını Anma Günü'nde konuşan Bakan Ersoy, Nazi rejiminin katlettiği 6 milyon Yahudi, Roman ve engelliler başta olmak üzere hedef aldığı milyonlarca insanı saygıyla andığını söyledi.
Haham 30.1.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Musevi heyetini kabul etti
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Haham 27.1.2020
Dışişleri: Türkiye, bugün de zulümden kaçan milyonlarca insana koruma sağlamakta
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Türkiye'nin de ortak sunucusu olduğu 1 Kasım 2005 tarihli kararıyla, 27 Ocak gününü 'Uluslararası Holokost Anma Günü' olarak kabul ettiği bildirildi. 'Uluslararası Holokost Anma Günü' vesilesiyle, Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından katledilen 6 milyon Yahudi ile Romanlar ve engelliler başta olmak üzere, hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanın saygıyla anıldığı kaydedilen açıklamada, "Ayrıca, bu korkunç trajediden kaçmaya çalışan mağdurlara yardım eden diplomatlarımızın hatıralarını yad ediyoruz. Tarihte benzeri görülmemiş bir vahşet olan Holokost'un mağdurları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerçekleştirilen törenlerle anılmaktadır. Bu yılki anma töreni, Ankara Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un katılımları; Bakanlığımız yetkilileri, Ankara Üniversitesi Rektörü, öğretim üyeleri ve öğrencileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşısı, Türk Yahudi Cemaati Başkanları ve temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilecektir" denildi.
Haham 27.1.2020
Türkiye'den "Uluslararası Holokost Anma Günü"nde ayrımcılıkla mücadele mesajı
Tarihte benzeri görülmemiş bir vahşet olan Holokost'un mağdurlarının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de törenlerle anıldığı vurgulanan açıklamada, bu yılki anma töreninin Ankara Üniversitesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımı, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, öğretim üyeleri ve öğrencileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşısı, Türk Yahudi Cemaati Başkanları ve temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirileceği bilgisi paylaşıldı.
Haham 27.1.2020
Dışişleri Bakanlığı'ndan Holokost açıklaması
Açıklamanın devamında, "Tarihte benzeri görülmemiş bir vahşet olan Holokost'un mağdurları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerçekleştirilen törenlerle anılmaktadır. Bu yılki anma töreni, Ankara Üniversitesi'nin evsahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un katılımları; Bakanlığımız yetkilileri, Ankara Üniversitesi Rektörü, öğretim üyeleri ve öğrencileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşısı, Türk Yahudi Cemaati Başkanları ve temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilecektir.
Haham 27.1.2020
Dışişleri: Türkiye, bugün de zulümden kaçan milyonlarca insana koruma sağlamakta
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Türkiye'nin de ortak sunucusu olduğu 1 Kasım 2005 tarihli kararıyla, 27 Ocak gününü 'Uluslararası Holokost Anma Günü' olarak kabul ettiği bildirildi. 'Uluslararası Holokost Anma Günü' vesilesiyle, Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından katledilen 6 milyon Yahudi ile Romanlar ve engelliler başta olmak üzere, hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanın saygıyla anıldığı kaydedilen açıklamada, "Ayrıca, bu korkunç trajediden kaçmaya çalışan mağdurlara yardım eden diplomatlarımızın hatıralarını yad ediyoruz. Tarihte benzeri görülmemiş bir vahşet olan Holokost'un mağdurları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerçekleştirilen törenlerle anılmaktadır. Bu yılki anma töreni, Ankara Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un katılımları; Bakanlığımız yetkilileri, Ankara Üniversitesi Rektörü, öğretim üyeleri ve öğrencileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşısı, Türk Yahudi Cemaati Başkanları ve temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilecektir" denildi.
Haham 20.1.2020
İsrail'deki hükümet krizinde ultra-ortodoks Yahudilerin Rolü
- Seküler (Hiloni) - ultra-ortodoks Yahudi geriliminin serencamı Bilindiği gibi son seçimde de ön plana çıkan temel ihtilaflar, seküler-dindar kesim arasındaki gerilimlerden kaynaklandı. 1948 yılında devletin kurucusu olarak kabul edilen David Ben-Gurion ile o dönem ülkede yer alan birkaç bin Haredinin temsilcisi olan hahamların yaptığı uzlaşma sonucunda yaklaşık 400 genç Haredi, Yeşiva okullarına gidebilmeleri için askerlikten muaf tutulmuşlardı.
Haham 13.1.2020
Kudüs'te çok sayıda kadın ve çocuğu "kölelik şartlarında" alıkoyan haham gözaltına alındı
İsrail polisinin Batı Kudüs'teki bir komplekse düzenlediği baskında bir hahamın çok sayıda kadın ve çocuğu "kölelik şartlarında" alıkoyduğu ortaya çıktı.
Haham 11.1.2020
Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II için yemin töreni düzenlendi
Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Lideri Levon Boğos Zekiyan, İstanbul Katolik Episkoposu ve Papalık İstanbul Temsilcisi Ruben Tierra Blanca Gonzales, Türkiye Süryani Katolik Cemaati Ruhani Lideri Orhan Abdulahad Çanlı, Türk Süryani Ortodoks Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, bazı ülkelerden dini temsilcilerin yanı sıra yabancı misyon temsilcileri de katıldı.
Haham 7.1.2020
Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın
Açıklamada, baskına katılanlar arasında Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud'un eski milletvekili haham Yehuda Glick'in de yer aldığı ifade edildi.
Şu an buradasınız: Haham Haberleri | Haham Haber - Haberler - Haham haberleri, son dakika haham haber ve gelişmeleri burada. Türkiye Musevileri Hahambaşı Haleva'dan Biz bize yeteriz Türkiyem kampanyasına destek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.4.2020 00:24:06. #1.15#
title