Restorasyon çalışması yapan işçilerin kazmasına Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke takıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Restorasyon çalışması yapan işçilerin kazmasına Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke takıldı

Demirören Haber Ajansı / Şeyhmus Çakan - Haberler | Güncel
Restorasyon çalışması yapan işçilerin kazmasına Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke takıldı

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde, UNESCO tarafından 2015'te Dünya Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları'nın restorasyonu sırasında Osmanlı Padişahi Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı su şebekesi bulundu.

Diyarbakır'da dünyaca ünlü surların restorasyonu sırasında işçiler tarafından çok önemli bir keşif yapıldı. Kazı sırasında Osmanlı'nın 10. Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan su şebekesine rastlandı.

UNESCO tarafından 2015 yılında 'Dünya Mirası' olarak tescillenen Diyarbakır'ın tarihi Surları'nda yürütülen restorasyon çalışmalarında 1930'a kadar halkın su ihtiyacını karşılayan, su dağıtım sistemi bulundu. Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, "Şu an 1 ana hat, 3 tali hattan oluşan 50 metre uzunluğundaki su dağıtım tesisatının kısımlarını tespit ettik" dedi.

Diyarbakır Surları'nın restorasyonu sürüyor. Çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın oluşturduğu Bilim Komisyonu ve uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu'nca kontrol ediliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan ihaleyle, 3.etap restorasyon çalışmaları kapsamında yer alan 1-2-5-7 ve 8 No'lu burçlar ve ara sur duvarlarındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

'Surlardaki 7 ve 8 No'lu burçların zemin katlarının tespiti ve drenaj sisteminin gerçekleştirilmesine yönelik kazıda, Kanuni Sultan Süleyman tarafından halkın su ihtiyacının karşılanması için 1543'te yaptırılan ve 1930 yılına kadar kentin ihtiyacını karşılayan su şebekesine rastlandı. Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, surlardaki restorasyon çalışmalarının alanında uzman teknik elamanlar ve arkeologlar denetiminde devam ettiğini söyledi. Kazıda tespit ettikleri su şebekesine değinen Koç, "Kazıda, Kanuni Sultan Süleyman döneminde kentin 14 kilometre uzağında bulunan Gözeli'den Hamravat suyunun su kemerleriyle getirildiği su şebekesine ilişkin verilere ulaştık. Şu an 1 ana hat, 3 tali hattan oluşan 50 metre uzunluğundaki su dağıtım tesisatının kısımlarını tespit ettik" dedi.

Tesisatın, zeminden yaklaşık 2 ile 3 metre derinlikte tespit edildiğini aktaran Koç, ana hat künklerinin 33 santimetre, diğer 3 hattın da 14 ile 19 santimetre çapındaki künklerden oluşan tali hatlar olduğunu ifade ederek, "Su şebekesi Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman'ın Diyarbakır'a gelişi ile halkın susuzluk talepleri doğrultusunda yapılmış bir çalışmanın ürünü. Kanuni Sultan Süleyman, Irak seferleri sırasında 4 defa Diyarbakır'a gelmiştir. Bu seferler sırasında kentte uzun süre konakladığı yazılı kaynaklarda mevcut. Diyarbakır halkının susuzluk sorununu çözmek üzere 1543'te Gözeli'den Hamravat suyunu halk arasında 'kantara' diye adlandırılan su kemerleriyle şehre kadar getirmiştir" diye konuştu.

Restorasyon çalışması yapan işçilerin kazmasına takıldı! Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu

Restorasyon çalışması yapan işçilerin kazmasına takıldı! Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu

Restorasyon çalışması yapan işçilerin kazmasına takıldı! Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu

Demirören Haber Ajansı / Şeyhmus Çakan - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (4)
juzen sari:restarasyon ayagına bir cok tarihi eser kırılıyor veya alınıp yerine sahtesini koyuyorlar . hele camilerde restarasyonda neler donuyor yakında gun yüzüne cıkacak ornek ( süleymaniye camii ) Cevap Yaz 2 7 Yayından Kaldır
İsmail Yıldırım:Türk Devleti 1543 yılında bile hizmet götürmüş ama yine isyan yine isyan yazık.. Cevap Yaz 17 25 Yayından Kaldır
Hasan Taş:Osmanlı'ya kimler isyan etmiş yazar mısın? Benim gibi tarih cahilleri aydınlanmış olur:/ 1 6 Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title