Haberler

Ehliyet sınavında bazı kurallar değişti! Sürücü adaylarına park manevrasında ikinci şans

Güncelleme:

Sürücü kursları ve ehliyet sınavıyla ilgili yönetmelik değişti. Sürücü belgesi sınavlarına başkasının yerine girenler veya girmeye teşebbüs edenler ile kendi yerine başkasını sınava sokan veya buna teşebbüs edenlerin sınavlardan men süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Sürücü adaylarına direksiyon sınavında park manevrasında iki deneme hakkı verilecek. Sınav süresi ise 40 dakika olacak

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu değişikliklerin bazıları 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

SINAVLAR 2 FARKLI ROTADA YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yönetmeliğe göre, direksiyon eğitimi dersi sınavları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği ve ilgili mevzuata göre onay alınmış 2 farklı rotanın bulunduğu güzergahta yapılacak. Engelli kursiyerler, kendisine ait veya temin edeceği, standartlara ve engel durumuna uygun başka bir araç ile eğitim alarak sınavlara girebilecek.

DİREKSİYON SINAV SÜRESİ 40 DAKİKAYA ÇIKACAK

Sınavlarda başarı gösteren kursiyerler, elektronik ortamda düzenlenen Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Sertifikasını e-Devlet sistemi üzerinden alabilecek. Sınavlar 07.00-18.00 yerine 07.00-21.00 saatleri arasında yapılacak ve her kursiyer için 35 dakikalık uygulama sınav süresi 40 dakika olacak. Sınavlar, sınav yürütme komisyonunca sınav günü sabahı yapılan toplantıda çekilen kura ile belirlenen güzergahta gerçekleştirilecek.

Ehliyet sınavında bazı kurallar değişti! Sürücü adaylarına park manevrasında ikinci şans

TEK HAMLEDE PARK EDEMEYENLERE İKİNCİ ŞANS

Kursiyerlerin geri park uygulamasında koniler arasına tek hamlede girememesi durumunda aynı hamleyi bir kez daha yapabilmelerine imkan tanınacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 85. maddesinin ikinci fıkrasındaki şartları taşıyanlardan "A1" sınıfı sertifika almak isteyenlere, yönetmelikte belirlenen direksiyon eğitimi dersi saatinin yarısı kadar eğitim alarak direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavında başarılı olmaları halinde "A1" sınıfı sertifika verilecek. Eğitim ve sınav araçlarının yaşları, fabrikada imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılında bir yaşında kabul edilecek şekilde hesaplanacak.

Ehliyet sınavında bazı kurallar değişti! Sürücü adaylarına park manevrasında ikinci şans

KURS KAYDINDA "YENİ TİP KİMLİK" ZORUNLULUĞU

Kurum açma işlemlerinde, resmi kurum ve kuruluşlardan alınması gereken belgelerin, ilgili kurumlardan kaynaklanan gecikmeler sebebiyle alınamaması durumunda bir ay, inceleme raporunda belirtilen eksikliklerin giderilmesi amacıyla ise 20 gün ek süre verilecek. Kurslara kayıtlarda, yeni tip Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ibrazı zorunluluğu getirilecek.

KAYIT SIRASINDA KURSİYERİN FOTOĞRAFI ÇEKİLECEK

Sahada yaşanan sıkıntıların giderilmesi, sahteciliğin önlenmesi amacıyla kayıt sırasında kurs tarafından kursiyerin fotoğrafı çekilecek, sisteme aktarılarak kursiyerin fotoğraf ve bilgilerin kendine ait olduğuna ilişkin teyidi alınacak. Kursiyer için düzenlenen fatura da Özel MTSK Modülüne işlenerek, mali bakımdan kayıt dışılığın önüne geçilecek.

Ehliyet sınavında bazı kurallar değişti! Sürücü adaylarına park manevrasında ikinci şans

4 SINAVI GEÇEMEYENLER BAŞKA KURSA NAKİL YAPABİLECEK

Direksiyon eğitimi dersinin ilk 4 sınavı sonunda başarısız duruma düşenlerden isteyenler, ikinci 4 sınav hakkını kullanmak üzere başka bir kursa nakil yapılabilecek.

KAYDINI SİLDİRENLER TEORİK EĞİTİMDEN MUAF OLACAK

Teorik sınavlar sonucunda başarılı olan kursiyerlerden kendi isteğiyle kaydını sildirenler ile direksiyon eğitimi dersi sınavlarında başarısız duruma düşenler, 3 yıl içerisinde yeniden kursa kayıt yaptırdıklarında teorik eğitim ve sınavlardan muaf tutulacak. Muvazzaf askerlik görevi, hamilelik, doğum veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunanlar, sınav haklarını dondurarak mazeret süreleri bitiminde kalan sınav haklarını kullanabilecek.

Ehliyet sınavında bazı kurallar değişti! Sürücü adaylarına park manevrasında ikinci şans

SINAVA KENDİ YERİNE BAŞKASINI SOKANLARA 5 YIL CEZA

Sınavlarda, komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit, hakaret veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettirenler, başkasının yerine sınava girenler veya girmeye teşebbüs edenler ile kendi yerine başkasını sınava sokan veya buna teşebbüs edenler 5580 sayılı kanun kapsamında 5 yıl süre boyunca yapılacak sınavlara katılamayacak.
Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonları, bir günde 12 kursiyer yerine 10 kursiyerin sınavını yapabilecek. İlçede sınav yapılacak sertifika sınıfında yeteri kadar direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonu üyesinin olmaması durumunda bu sertifika sınıfı için başka ilçelerden görevlendirme yapılabilecek.

"DAR ALANDA DÖNÜŞ YAPMA" UYGULAMASI

Sınav yürütme komisyonu, sınavdan bir gün önce direksiyon eğitimi dersi sınavının yapılacağı güzergahta gerekli incelemeleri yapacak. Uygulama alanlarında kursiyerin araç kullanmasını kolaylaştırıcı işaretlerin bulunup bulunmadığını, güzergahta sınavın gerçekleştirilmesine engel teşkil edecek durumların olup olmadığını kontrol edilecek.
Eğitim ve sınavlarda, otomobil sınıfı için dar alanda en fazla üç hamlede geri dönüş yapma ve tali yolda araç kullanma, motosiklet grubu için ise dar alanda dönüş uygulaması yapılacak.

DEĞİŞİKLİKLERİN BAZILARI 6 AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Yönetmelik değişikliği kapsamında direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonu üyeleri ile direksiyon usta öğreticileri, yapılan değişikliklere intibakının sağlanması amacıyla en geç 2 yıl içerisinde hizmet içi tamamlama eğitimine alınacak. Söz konusu değişikliklerin bazıları 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Kaynak: AA / Güncel

Eğitim Güncel Haberler

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Gaziantep'ten İzmir'e kaçmışlardı! Ellerinde simitlerle eve dönerken kan davasına kurban gittiler

Gaziantep'ten İzmir'e kaçmışlardı! Ellerinde simitlerle eve dönerken kan davasına kurban gittiler

Bakmadan Geçme

Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

500

Yorumlar (16)

Serkan Aygun:

Paralı askerlik gibi olsun çok para veren sınava girmeden ehliyet alsın

47
43
yanıtYanıtla
Damla Sengul:

tmm

yanıt15
yanıt1
Orion Onion:

Olabildiğince zorlaştırılmalıydı. Trafikte çok fazla kurala uymayan insan var. Kolaylaştırmak iyi bir şey değil. Bu arada komisyon sabah öğlen akşam yemeklerini ne ara yiyecek ? Komisyon şuan 2 bin ücret alıyor. 500 ünü yemeğe verir herhalde 07.00 ile 21.00 arası

31
22
yanıtYanıtla
Damla Sengul:

beğenmiyorsan gelme sınava zorla mı

yanıt20
yanıt10
Düsünür:

Asgari ucret calisaniyim. Bir toros almam icin kac sene calismaliyim. Evli iki cocuk babasiyim kiram 6000 lira

29
6
yanıtYanıtla
Damla Sengul:

el arabası alabilirsin ancak

yanıt13
yanıt7
Marko Apostolidis:

@ damla.... el yerine tanıdık birinden alamazmı bir araba?

yanıt0
yanıt2
Damla Sengul:

şartlar daha ağırlasmali tarlada sürer gibi sinyal vermeden dönüyor dayılar.

28
4
yanıtYanıtla
sade vatandaş:

önemli olan var olan trafik kurallarına uyacak başkalarının hakkına saygı gösterecek ahlakta insan olmak yoksa sen istediğin kadar tecrübeli ol beş kuruş etmezsin

19
1
yanıtYanıtla
Marko Apostolidis:

bazen görüyorum karlı yolda frene basıyor ön frenler frenliyor ama arka dingildeki tekerlerde fren yok, dönüyorlar... derken fren yağı iki yılda bir değiştirilmeli, çünkü zamanla sulanıyor, su ısınınca buharlaşıyor frene basınca buhar sıkışıyor ama fren yağı sıkışmıyor ve böylelikle fren tutmuyor ve fren patladı deniliyor.... fren patlamaz... gümlemezde....

yanıt4
yanıt3
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title