Haberi Paylaş
Olçum: '16 Nisan, 15 Temmuz'un Sigortasıdır'

Olçum: "16 Nisan, 15 Temmuz'un Sigortasıdır"

Güncel Haberler

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından ülke genelinde başlatılan, "Memur-Sen’e Davet Tercih Evet" programı Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde gerçekleştirildi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından ülke genelinde başlatılan, "Memur-Sen'e Davet Tercih Evet" programı Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, 16 Nisan referandumunun 15 Temmuz'un sigortası olduğuna vurgu yaparken, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ise, 16 Nisan'da neden evet dediklerini hazırladıkları kitapçıkta açık açık anlatıldığını kaydetti ve program sonunda tüm üyelere kitapçık dağıttı.

Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen programa, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Eğitim Bir-Sen Tekirdağ İl Başkanı Ferruh Topuz, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, AK Parti Kapaklı İlçe Başaknı Salih Bezgin, Eğitim Bir-Sen Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Üzgün, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Milli Eğitim Şube Müdürleri Abdullah Nair, Yusuf Hayri ve İrfan Danışmaz ve sendika üyeleri katıldı.

"15 Temmuz'un bekçisiyiz"

İstiklal Marşımı'nın okunmasının ardından düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir-Sen Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Üzgün "15 Temmuz'un nöbetçisi, 16 Nisan'ın da evetçisiyiz" dedi.

Üzgün'ün ardından konuşan Eğitim Bir-Sen Tekirdağ İl Başkanı Ferruh Topuz "Gövdemizi taşın altına koyalım inancı ile 81 il 100 ilçede sizlerle buluşuyoruz. 1 milyon üye Memur-Sen, 1 milyon öğretmen 450 bin Eğitim Bir-Sen'de Memur-Sen'e bağlı tüm sendikalarımız yetkili sendikadır. Yüreği bu davaya koyan herkese selam olsun" diye konuştu.

Programın davetlisi olan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, 15 Temmuz'un sigortasının 16 Nisan olduğunu kaydederek, büyüyen Türkiye'nin, güçlü Türkiye'nin yanında olacaklarını ve kararlarının da evet olduğunu açıkladı. Olçum, "Yakın tarihimizi doğru okur, darbelerin sebeplerine inersek, neden 'evet' dediğimiz daha iyi anlaşılır. 16 Nisan, sivil bir anayasaya yol açacağı için bizler 'evet' diyoruz. İnsanların en hayırlısı insana faydalı olandır anlayışını içeren kültür ve medeniyet değerlerimizi referans alarak sendikacık yaptık. Bu süreçte de sorumluluk alarak 'Memur-Sen'e Davet, Tercih Evet" sloganıyla 81 ilde, 1 milyon 111 bin üye hedefi ve referandumda 'evet' tercihiyle çalışmalar yürütüyoruz. Teşkilatımız bu konuda da üzerine düşeni fazlasıyla yapacaktır" ifadelerini kaydetti.

"Yakın tarih defoyla dolu"

"Yakın tarihimiz gözden geçirildiğinde birçok defoyla dolu olduğu görülecektir" diyen Olçum "Yakın tarihimizi iyi anlayamazsak neden 'evet' diyeceğimizi de anlayamayız. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan e-muhtırası, gezi olayları ve son olarak 15 Temmuz'u yaşadık. 'Evet'imizin sırrı sadece 18 maddeyle sınırlı değildir. Evet'imizin sırrı; 12 Eylül darbesinde, 28 Şubat'ta, 27 Nisan e-muhtırasında ve 15 Temmuz'da gizlidir. Yakın tarihimizi doğru okursak, bu darbelerin sebeplerine inersek neden 'evet' dediğimiz daha iyi anlaşılır. Yeni sistemle demokrasinin güçleneceği ve kurumsallaşacağı gerçeğini görmek yerine toplumsal ayrışmanın derinleşeceğini, TBMM'nin etkisizleşeceğini, yargının tarafsızlık ve bağımsızlık işlevinin ortadan kalkacağını iddia edenler statükonun bekçilerinden başkası değil. Milletimizin anayasa değişikliği referandumunda kullanacağı 'evet' tercihi ile 16 Nisan 2017 tarihi; 27 Mayıs militarizminin Türkiye'ye biçtiği deli gömleğinden kurtulmanın, 57 yıldır yaşanan gelgitlerin sona ermesinin, milletten alınan demokratik güçle sorumluluk sahibi yetkililerin yönetimi ele almasının miladı olacaktır" dedi.

Devletin varoluş sebebi ve gayesinin insan olduğunu kaydeden Atilla Olçum, "Atama ile gelmiş sorumsuz makamlar yerine, seçimle gelen, milletin gücünü doğrudan arkasına almış, devlet ile millet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırmış, sorumlu, aynı zamanda tam yetkili bir Cumhurbaşkanı, istenen ve özlenen demokratik reformları gerçekleştirecek güce sahip olacak ve de yüksek rütbeli 'memurların' oyuncağı olmaktan kurtulacaktır. Türkiye'nin önündeki yol haritası bellidir: İnsan hak ve özgürlüklerini eksiksiz olarak koruyup kollayacak sivil bir anayasaya kavuşmak; milletinin değerlerine sadık, onlarla barışık ve onlara hizmet etmekten şeref duyan bir anlayışı başta eğitim kurumlarına, eğitim felsefesine, devlete ve onun bürokrasisine hakim kılmaktır" ifadelerine yer verdi.

"Milletin yanındayız"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, 16 Nisan'da referandumunda sendika olarak milletin yanında olacaklarını söyledi. Esen, "Memur-Sen olarak her zaman olduğu gibi yine milletin, memleketin ve emeğin yanındayız. Bizim hareketimiz erdemli olmayı, yol açmayı, yol almayı gerektiriyor. Biz de bu şiara uyarak 16 Nisan'da, istikrar diyeceğiz, istikrarla gelen büyüme diyeceğiz. Sonuç olarak istikbal diyeceğiz. Teşkilat olarak vesayetin en karanlık günlerinde, bir adım dahi geri atmadan, aydınlık ufukların habercisi olduklarının altını çizmek istiyorum. 8 Şubat'ın kara kışına, yalancı baharı dayatan 27 Nisan'a direnip, kutlu bir sözün serinliğini bugünlere taşıdınız. 17-25 Aralık'ta dışarıdan icazetli ihanet şebekesine karşı furkan oldunuz. 15 Temmuz'da inancımıza ve ülkemize saldıran şer cephesini tarihin en büyük direnişi gösteren milletimizle saf tutup def ettiniz. Çünkü siz, anadolusunuz. anadolunun dirayetisiniz. Çünkü siz, ebedi hakikatle yoğrulan bu toprakların erdemlilerisiniz" diye konuştu.

Bu toprakların insanlığın son adası olduğunu kaydeden Esen, "Bizim derdimiz var. Birilerinin de bizimle derdi var. Onun için uzun yıllar, pranga vurmaya çalıştılar beynimize ve gönlümüze. Vesayet sistemiyle bu toprakların üzerine gelmeleri bu yüzdendi. Kızlarımızı okullara sokmamak için bariyer oluşturmaları, inanç üzerinde baskı kurmaları, milletin değerleriyle siyaset yapmak isteyenlere kumpas kurmaları hep bu yüzdendi.Yeter söz milletin diyen Menderesi, irademizi kırmak için astılar. Memur-Sen olarak her zaman olduğu gibi yine milletin, memleketin ve emeğin yanındayız. Bizim hareketimiz erdemli olmayı, yol açmayı, yol almayı gerektiriyor. Biz de bu şiara uyarak 16 Nisan'da, istikrar diyeceğiz, istikrarla gelen büyüme diyeceğiz. Sonuç olarak istkbal diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Esen, Memur-Sen tarafından hazırlanan kitapçıkta neden evet dediklerini anlattıklarını ve yeni sistemin tüm konularının ele alındığını söyleyerek program bitiminde kitapçığı dağıttı. Esen, konuşmasının sonunda ise tüm katılımcı üyelere teşekkür etti. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Atilla Olçum Memur Sen Çerkezköy Tekirdağ Politika Güncel Haberler

title