Haberler

Mansur Yavaş, "Huzurunuzda söylüyorum" diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

Güncelleme:

Ankara'da bir temel atma töreninde konuşan Yavaş, orada bulunan Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu. ABB Meclisi'nde AK Parti Grubu'nun oyçokluğu ile suyun fiyatında yüzde 50 indirim yapılmasına ilişkin konuşan Yavaş, "Sayın Genel Başkan'ım, huzurunuzda söylüyorum. İktidarın yaptığı zamlar karşısında maliyetin altında satıyoruz. Lütfen bir talimat veriniz. Bütün illerde, aynı önergeyi bizim partili arkadaşlarımız versin ve yüzde 50 indirimi hepsinden isteyelim" dedi.

Yenimahalle Belediyesi'nin Turgut Özal Mahallesi'nde yapacağı 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi'nin temeli,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla bugün atıldı. Törene, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

"SEÇİMLERDEN ÖNCE HESAP VEREBİLİR YÖNETİMLER SÖZÜ VERDİK"

Yavaş, törende şunları söyledi: "Seçimlerden önce şeffaf, katılımcı, hesap verebilir yönetimler sözü verdik. 3 bin 200 ihalemiz canlı yayınlandı. Yaptığımız hizmetlerin maliyetleri pankartla duyurulup halka hesap veriliyor. İnternet sitemizde, neye ne kadar para harcadığımız hemen görülüyor. Kentle ilgili karar alırken anketler yapılıyor. Bin 800 bileşeni ile Ankara Kent Konseyi'nde, Ankara için birlikte çözüm arıyoruz. Bütün bunları yaparken pandemi dönemi ve ekonomik kriz ortamı yaşandı. Biz de halkımızın yanında olmak için kolları sıvadık.

Mansur Yavaş, 'Huzurunuzda söylüyorum' diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

"VATANDAŞI UCUZA TAŞISINLAR DİYE DESTEKTE BULUNDUK"

Göreve başladığımızdan bu yana, EGO'da doğal gaz giderlerimiz yüzde 1.143 arttı. Şu anda doğal gaz gideri, EGO'dan elde ettiğimiz geliri bile karşılamıyor. Özellikle metroda elektrik giderlerimiz yüzde 725, mazot giderlerimiz ise yüzde 119 arttı. Buna rağmen, EGO'da son 10 yılın bilet ortalaması 1 dolardı, bugünün değerleri ile 18,6 liraya otobüs bileti satılıyordu, şu anda maliyeti 18 liranın üzerinde olmasına rağmen bilet ücretimiz sadece 40 sent, yani 6,5 lira. Halkımız ucuz ulaşımdan faydalansın diye Ankara Belediyesi'nin bütçesinden EGO'ya 2021 yılında 835 milyon lira aktardık. 2022 yılında ise şu ana kadar 1 milyar 611 milyon lira yardım yaptık. Özel halk otobüsü esnafına ise yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen pandemi döneminden bugüne kadar 130 milyon lira destekte bulunduk ki vatandaşımızı ucuza taşısınlar diye.

Mansur Yavaş, 'Huzurunuzda söylüyorum' diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

"ANKARA'NIN SUYUNUN KESİLMESİ AMAÇLANIYOR"

ASKİ'de ise 5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre Belediye Meclisi'ne, belediyenin gelirlerini bütçeye azaltıcı önerge verilemez. Kanun emridir. 2560 sayılı Kanun'un 9. maddesi gereğince belediye meclisinin tarife yapma yetkisi yoktur. Ancak ASKİ Genel Müdürlüğü'nün belirlediği, önerdiği ücretler üzerinden indirim ya da artırma yapılır. Bunun haricinde önerge verilemez. Yine 2560 sayılı Kanun'un 23. maddesi; 'su, maliyetinin ücretinde satılamaz'. Buna rağmen biz zam yapmadık, kaldı ki zam yapılsa dahi Meclis'te çoğunluğumuz yok. 148 üyeden 39 kişiyiz. Alınan kararlar muhalefet ile birlikte alınıyor. Her seçim, suyun maliyeti ya da maliyetin biraz üstünde satılması gerektiğini söyledik. Çünkü Ankara'da son 10 yılda su ortalama 1,60 dolara, yani bugünün parası ile 30 liraya satıldı. Yani halka pahalı su satıldı. Vatandaş müşteri gibi görüldü. Hep bunu eleştirdik. Peki biz ne yaptık? Yüzölçümü bu kadar büyük bir kentte taşınması ve arıtması ile birlikte maliyeti 24 lira olan suyu 13 liraya satıyoruz. Bu rakam, görevi devraldığımızda, Mustafa Tuna döneminde yapılan indirimin dahi dolar bazına baktığında altında. Göreve geldiğimizden bugüne kadar ASKİ'nin elektrik gideri yüzde 867 artmasına rağmen Meclis'te alınan bu yanlış kararla yüzde 50 indirilirse bilin ki Ankara'nın, elektrik ödenmediği için suyunun kesilmesi amaçlanıyor. Bunun başka bir amacı yok.

Mansur Yavaş, 'Huzurunuzda söylüyorum' diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRI: LÜTFEN BİR TALİMAT VERİNİZ"

Sayın Genel Başkan'ım, huzurunuzda söylüyorum; biz, Ankaralıyı müşteri gibi görmüyoruz. İktidarın bu kadar yaptığı zamlar karşısında ezilmemesi için maliyetin altında satıyoruz. Lütfen bir talimat veriniz; bütün illerde, bütün büyükşehirlerde aynı önergeyi bizim partili arkadaşlarımız versin ve yüzde 50 indirimi hepsinden isteyelim. Yeter ki vatandaşın lehine olsun. Bizler yine ne yapar ederiz, açık ihaleler ile katılımı fazla yaparak elde edeceğimiz indirimle Ankaralıya hizmetten vazgeçmeyiz. Aynı hizmetleri fazlası ile yaparız.

Pahalı su satıp elde ettikleri 22 milyar lirayı ASKİ'den Büyükşehir'e aktardılar. Bunu seçimlerde söylediğimizde 'Ne var' dediler, 'bu cepten çıkıyor, bu cebe girdi'. Hayır, siz ASKİ'den aldığınız paralarla keşke Polatlı'nın suyunu götürmüş olsaydınız da biz bunu yapmak zorunda kalmasaydık. Keşke 2010 yılından beri Devlet Su İşleri'nin size söylediği taşkın sahalarını iyileştirseydiniz de Ankara'da bu gördüğümüz seller olmasaydı. Bunların hepsini biz yapıyoruz.

"BİZ GELİNCEYE KADAR HÜKÜMETİN HİÇ DOĞAL GAZ YARDIMI YAPTIĞINI GÖRDÜNÜZ MÜ?"

Sayın Genel Başkan'ımızın talimatı yönünde kimseyi aç ve açıkta bırakmamak için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, eğitimden mahrum kalmaması için, yıllarca ülkemizde unutulan sosyal belediyeciliği, sosyal devleti, Ankara'daki bütün belediye başkanları olarak Çankaya'sıyla, Yenimahalle, Elmadağ ilçeleri ile beraber el ele vermek sureti ile bütün ülkeyi yeniden hatırlatıyoruz. Sayın Genel Başkan'ım, eskiden kırsal kalkınma dendiği zaman iki tane iş makinesi ziraat odaların verilirdi. Ankara halkına ne tohum dağıtılırdı ne üretim desteği verilirdi. Biz gelinceye kadar hükümetin hiç doğal gaz yardımı yaptığını gördünüz mü? Halk, o öğrenciler protein alsın diye her ay birer kilo et ücreti yatırdığını gördünüz mü? Kim nerede dardaysa mutlaka arkasında Ankara'daki belediyeler var. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak: ANKA / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Mansur Yavaş Ankara Haberler

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: 18'inin durumu ağır

Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: 18'inin durumu ağır

Bakmadan Geçme

YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim?
Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

500

Yorumlar (18)

bedo beko:

mansur bir türlü hırsını alamıyor indirim olayından. Halbuki seçimden önce çok uygun olmalı diyordu... Aslında bu zihniyetin genel bir ifadesi bu olay bunlarıa umut bağlayanlar için...

58
46
yanıtYanıtla
virtueslife:

akplilerin ekonomi politikasının bedelini chp li belediyeler zarar ederek ödüyor.akpli belediyeler zam yapıp duruyor halk memnun gayet mahsur başkan sende yap bunlara o yaraşır.Halkın ekonomi taktığı yok taraftar olmayı seviyorlar o kadar.

36
63
yanıtYanıtla
ismail bey :

O kadar kadrolaşma yapmasa belediyenin zarar etmesi mümkün değil. önceki dönemde yıllık 800 milyon karı belediyeye aktarmışlar diyordu. şimdi senelik 700 milyon zarar diyor. nasıl oluyor..su o zaman 3 tl idi. şimdi 26 tl yapmıştı..

yanıt5
yanıt2
ismail bey :

Ankarada su fiyatları Ak partili belediyelerin sattığı fiyata indirildi zaten. Her alanda zarar diyor, ağlıyor. Bay kemalden ekonomi dersi aldıysa tabi... Ego otobüsü km 3 tl yakıyor. su maliyeti 8 tl bulmaz. ekmek 2 tl bile malolmaz. nasıl zarar ettiriyor.. Kadro kadro kadro..

56
35
yanıtYanıtla
Ayk Bsl:

İşi düşmeyen bilmez aylardır askiyle başım dertte çalışmıyorlar şimdide kalkmış fakir edebiyatı yapıyorlar. Neymiş askiyi çalışmaz hale getirmek istiyorlar zaten çalışmıyor ki

56
23
yanıtYanıtla
Tuğrul Kademe:

hani su allahın suyuydu hani suyu neredeyse bedavaya verecektin sen bilmiyor musun zam gelip maliyetlerin artacağını simdi ağlama gerçi sizde suç yok sizin yalanlarinaza inanıp oy veren de suc

27
9
yanıtYanıtla
Harun Çelik:

Tamam da, seçim zamanı niye Ankaralı suyu bedava kullanmayı hakediyor diye bir açıklama yaptın. Millet de sen gelince bedava su verecen zannetti. Sorsan derki, ben bedava yapacam demedim ki, bedava kullanmayı hakediyor dedim der.

20
15
yanıtYanıtla
Ütopik Yorumcu:

Belediyenin hiç bir şekilde zarar etme durumu yoktur imaknı yok bütün belediyeler için geçerlidir.

11
23
yanıtYanıtla
ismail bey :

Ankarada otobüsler km de 3 tl yakıyor. aski yıllık 800 milyon kar ediyordu, halk ekmek maliyeti 2 tl tutmaz.. 25 bin kadroyu 75 bine çıkarırsan ancak zarar gider..

yanıt2
yanıt0
tahsin bueyuekkol:

Bunlar verdikkeri tek bir sözü tutmayacaklar ve tutamazlar hep yalanlarla milleti oyaliyorlar.

22
4
yanıtYanıtla
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title