Haberi Paylaş

Mansur Yavaş, "Huzurunuzda söylüyorum" diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

Güncel Haberler

Ankara'da bir temel atma töreninde konuşan Yavaş, orada bulunan Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu. ABB Meclisi'nde AK Parti Grubu'nun oyçokluğu ile suyun fiyatında yüzde 50 indirim yapılmasına ilişkin konuşan Yavaş, "Sayın Genel Başkan'ım, huzurunuzda söylüyorum. İktidarın yaptığı zamlar karşısında maliyetin altında satıyoruz. Lütfen bir talimat veriniz. Bütün illerde, aynı önergeyi bizim partili arkadaşlarımız versin ve yüzde 50 indirimi hepsinden isteyelim" dedi.

Yenimahalle Belediyesi'nin Turgut Özal Mahallesi'nde yapacağı 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi'nin temeli,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla bugün atıldı. Törene, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

Yavaş, törende şunları söyledi: "Seçimlerden önce şeffaf, katılımcı, hesap verebilir yönetimler sözü verdik. 3 bin 200 ihalemiz canlı yayınlandı. Yaptığımız hizmetlerin maliyetleri pankartla duyurulup halka hesap veriliyor. İnternet sitemizde, neye ne kadar para harcadığımız hemen görülüyor. Kentle ilgili karar alırken anketler yapılıyor. Bin 800 bileşeni ile Ankara Kent Konseyi'nde, Ankara için birlikte çözüm arıyoruz. Bütün bunları yaparken pandemi dönemi ve ekonomik kriz ortamı yaşandı. Biz de halkımızın yanında olmak için kolları sıvadık.

Mansur Yavaş, 'Huzurunuzda söylüyorum' diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

Göreve başladığımızdan bu yana, EGO'da doğal gaz giderlerimiz yüzde 1.143 arttı. Şu anda doğal gaz gideri, EGO'dan elde ettiğimiz geliri bile karşılamıyor. Özellikle metroda elektrik giderlerimiz yüzde 725, mazot giderlerimiz ise yüzde 119 arttı. Buna rağmen, EGO'da son 10 yılın bilet ortalaması 1 dolardı, bugünün değerleri ile 18,6 liraya otobüs bileti satılıyordu, şu anda maliyeti 18 liranın üzerinde olmasına rağmen bilet ücretimiz sadece 40 sent, yani 6,5 lira. Halkımız ucuz ulaşımdan faydalansın diye Ankara Belediyesi'nin bütçesinden EGO'ya 2021 yılında 835 milyon lira aktardık. 2022 yılında ise şu ana kadar 1 milyar 611 milyon lira yardım yaptık. Özel halk otobüsü esnafına ise yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen pandemi döneminden bugüne kadar 130 milyon lira destekte bulunduk ki vatandaşımızı ucuza taşısınlar diye.

Mansur Yavaş, 'Huzurunuzda söylüyorum' diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

ASKİ'de ise 5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre Belediye Meclisi'ne, belediyenin gelirlerini bütçeye azaltıcı önerge verilemez. Kanun emridir. 2560 sayılı Kanun'un 9. maddesi gereğince belediye meclisinin tarife yapma yetkisi yoktur. Ancak ASKİ Genel Müdürlüğü'nün belirlediği, önerdiği ücretler üzerinden indirim ya da artırma yapılır. Bunun haricinde önerge verilemez. Yine 2560 sayılı Kanun'un 23. maddesi; 'su, maliyetinin ücretinde satılamaz'. Buna rağmen biz zam yapmadık, kaldı ki zam yapılsa dahi Meclis'te çoğunluğumuz yok. 148 üyeden 39 kişiyiz. Alınan kararlar muhalefet ile birlikte alınıyor. Her seçim, suyun maliyeti ya da maliyetin biraz üstünde satılması gerektiğini söyledik. Çünkü Ankara'da son 10 yılda su ortalama 1,60 dolara, yani bugünün parası ile 30 liraya satıldı. Yani halka pahalı su satıldı. Vatandaş müşteri gibi görüldü. Hep bunu eleştirdik. Peki biz ne yaptık? Yüzölçümü bu kadar büyük bir kentte taşınması ve arıtması ile birlikte maliyeti 24 lira olan suyu 13 liraya satıyoruz. Bu rakam, görevi devraldığımızda, Mustafa Tuna döneminde yapılan indirimin dahi dolar bazına baktığında altında. Göreve geldiğimizden bugüne kadar ASKİ'nin elektrik gideri yüzde 867 artmasına rağmen Meclis'te alınan bu yanlış kararla yüzde 50 indirilirse bilin ki Ankara'nın, elektrik ödenmediği için suyunun kesilmesi amaçlanıyor. Bunun başka bir amacı yok.

Mansur Yavaş, 'Huzurunuzda söylüyorum' diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu: Bir talimat verin

Sayın Genel Başkan'ım, huzurunuzda söylüyorum; biz, Ankaralıyı müşteri gibi görmüyoruz. İktidarın bu kadar yaptığı zamlar karşısında ezilmemesi için maliyetin altında satıyoruz. Lütfen bir talimat veriniz; bütün illerde, bütün büyükşehirlerde aynı önergeyi bizim partili arkadaşlarımız versin ve yüzde 50 indirimi hepsinden isteyelim. Yeter ki vatandaşın lehine olsun. Bizler yine ne yapar ederiz, açık ihaleler ile katılımı fazla yaparak elde edeceğimiz indirimle Ankaralıya hizmetten vazgeçmeyiz. Aynı hizmetleri fazlası ile yaparız.

Pahalı su satıp elde ettikleri 22 milyar lirayı ASKİ'den Büyükşehir'e aktardılar. Bunu seçimlerde söylediğimizde 'Ne var' dediler, 'bu cepten çıkıyor, bu cebe girdi'. Hayır, siz ASKİ'den aldığınız paralarla keşke Polatlı'nın suyunu götürmüş olsaydınız da biz bunu yapmak zorunda kalmasaydık. Keşke 2010 yılından beri Devlet Su İşleri'nin size söylediği taşkın sahalarını iyileştirseydiniz de Ankara'da bu gördüğümüz seller olmasaydı. Bunların hepsini biz yapıyoruz.

Sayın Genel Başkan'ımızın talimatı yönünde kimseyi aç ve açıkta bırakmamak için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, eğitimden mahrum kalmaması için, yıllarca ülkemizde unutulan sosyal belediyeciliği, sosyal devleti, Ankara'daki bütün belediye başkanları olarak Çankaya'sıyla, Yenimahalle, Elmadağ ilçeleri ile beraber el ele vermek sureti ile bütün ülkeyi yeniden hatırlatıyoruz. Sayın Genel Başkan'ım, eskiden kırsal kalkınma dendiği zaman iki tane iş makinesi ziraat odaların verilirdi. Ankara halkına ne tohum dağıtılırdı ne üretim desteği verilirdi. Biz gelinceye kadar hükümetin hiç doğal gaz yardımı yaptığını gördünüz mü? Halk, o öğrenciler protein alsın diye her ay birer kilo et ücreti yatırdığını gördünüz mü? Kim nerede dardaysa mutlaka arkasında Ankara'daki belediyeler var. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak: ANKA / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Mansur Yavaş Ankara Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (18)

Harun Çelik:

Tamam da, seçim zamanı niye Ankaralı suyu bedava kullanmayı hakediyor diye bir açıklama yaptın. Millet de sen gelince bedava su verecen zannetti. Sorsan derki, ben bedava yapacam demedim ki, bedava kullanmayı hakediyor dedim der.

Cevap Yaz1520Yayından Kaldır
virtueslife:

akplilerin ekonomi politikasının bedelini chp li belediyeler zarar ederek ödüyor.akpli belediyeler zam yapıp duruyor halk memnun gayet mahsur başkan sende yap bunlara o yaraşır.Halkın ekonomi taktığı yok taraftar olmayı seviyorlar o kadar.

Cevap Yaz6336Yayından Kaldır
ismail bey :

O kadar kadrolaşma yapmasa belediyenin zarar etmesi mümkün değil. önceki dönemde yıllık 800 milyon karı belediyeye aktarmışlar diyordu. şimdi senelik 700 milyon zarar diyor. nasıl oluyor..su o zaman 3 tl idi. şimdi 26 tl yapmıştı..

25Yayından Kaldır
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title